FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Afrykański pomór świń (ASF) – komu najbardziej zagraża?

 

Afrykański pomór świń (ASF) – komu najbardziej zagraża?

 

Jedynymi ludźmi, którzy ponoszą konsekwencje tej choroby, są hodowcy. Wirus ASF jest bowiem całkowicie niegroźny dla człowieka i spożycie zakażonego mięsa nie powoduje żadnych potwierdzonych objawów.

 

ASF to choroba wyłącznie świń i dzików!

Dlaczego więc tak bezwzględnie eliminuje się wszystkie zakażone egzemplarze? Przede wszystkim dlatego, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby. Na ASF obecnie nie ma szczepionki, więc niestety jedyną drogą jest eliminacja chorych osobników. O nieszkodliwości wirusa dla ludzi wielokrotnie wypowiadały się największe autorytety z dziedziny medycyny i zoologii. Świadome dopuszczenie mięsa zakażonego ASF nie może mieć jednak miejsca ze względu na to, że człowiek lub jakiekolwiek inne zwierzę może stać się nosicielem tej choroby i spowodować zakażenie kolejnych świń.

 

Z Afryki przez Kaukaz do Europy

Wirus ASF, jak sugeruje nazwa, wywodzi się z Afryki, a jego obecność została oficjalnie zarejestrowana w pierwszej dekadzie ubiegłego wieku. Sam wirus jest odporny na warunki klimatyczne i prawdopodobnie za pośrednictwem zakażonej żywności przedostał się poza kontynent afrykański, atakując przede wszystkim dziki. I to właśnie głównie dziki przyczyniają się obecnie do przenoszenia tej choroby z terenów Ukrainy i Białorusi do Polski.

 

ASF w Polsce

Najbardziej zagrożonymi regionami w naszym kraju są województwa: podlaskie, mazowieckie i lubelskie, gdzie w sposób niekontrolowany docierają dziki zza wschodniej granicy. Na obszarach zagrożonych obowiązują zaostrzone przepisy sanitarno-epidemiologiczne. Wdrażane i modernizowane są także programy krajowe oraz europejskie, oferujące wsparcie dla hodowców, którzy ponieśli straty w wyniku ASF.

 

Źródła:

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,399263,wirus-afrykanskiego-pomoru-swin-nie-powoduje-choroby-u-ludzi.html

http://www.wetgiw.gov.pl/719---asf-w-polsce

http://old.wetgiw.gov.pl/files/aktualnosci/ASF-FAQ.pdf

http://www.wsparcierolnika.pl/index.php/artykuly/291-glowny-lekarz-weterynarii-ostrzega-asf-zabija-a-czlowiek-moze-ja-przeniesc

https://pl.wikipedia.org/wiki/Afryka%C5%84ski_pom%C3%B3r_%C5%9Bwi%C5%84

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.