FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Andrzej Skiba o początkach i obecnej działalności Zakładów Mięsnych Skiba

„Wkładamy wiele serca we wszystkie nasze produkty, ale jeśli mam wymienić te sztandarowe, to są to produkty z najdłuższą tradycją.”

O historii Zakładów Mięsnych Skiba opowiada właściciel Andrzej Skiba.

 

Zakłady Mięsne Skiba istnieją na rynku od 25 lat. Jak wyglądały początki działalności firmy? Z jakimi problemami zmagał się Pan dawniej, a jakie pojawiają się teraz?

Naszą pozycję i uznanie klientów zdobyliśmy ciężką pracą i zaangażowaniem. Firma na początku działalności zatrudniała 12 pracowników. Do pierwszego sklepu przychodzili nasi krewni, znajomi, sąsiedzi. To dla nich staraliśmy się o jak najlepszy smak oraz jakość mięsa i wędlin. Dzisiaj firma zatrudnia około tysiąca pracowników, a nasze wartości i cele pozostały niezmienne. Problemy mogą pojawić się na każdym etapie, ale nigdy nie były zbyt poważne, co zawdzięczam współpracy
z odpowiednimi ludźmi.

 

Obecnie na polskim rynku jest wiele firm produkujących wędliny. Czym charakteryzują się Pana produkty i dlaczego warto po nie sięgać?

Miłość do tradycyjnych kaszubskich smaków, chęć przekazania ich następnym pokoleniom, a także nieustanny rozwój i odkrywanie nowych receptur — to siła naszej firmy oraz gwarancja wysokiej jakości oferowanych przez nas wyrobów. Wędliny, które posiadamy w ofercie, to produkty regionalne. Starannie dobieramy odpowiednie zioła i przyprawy, a do produkcji używamy wyselekcjonowanych mięs. Posiadamy tradycyjne wieloletnie receptury. Dbamy także o różnorodność oferty oraz o szeroki wybór, dlatego często oferujemy naszym klientom nowe smaki. Jesteśmy jedną z największych firm polskich zajmujących się branżą mięsną. Efektem naszych działań jest docenianie marki „Skiba” przez klientów.

 

Jakie działania podejmujecie, aby klienci pozytywnie kojarzyli markę Skiba?

Stawiamy na prostą i uczciwą komunikację z klientami oraz na wysoką jakość obsługi. Nasi klienci są pewni, że otrzymują produkty najlepszej jakości, a to jest dla nich najważniejsze. Posiadamy także serwis internetowy, na którym zamieszczamy aktualności z życia firmy, dzielimy się naszą wiedzą na blogu oraz udostępniamy przepisy kulinarne tworzone przez znanych blogerów.

 

Firma stawia na tradycję i jakość. Które z produktów można nazwać sztandarowymi
i dlaczego?

Wkładamy wiele serca we wszystkie nasze produkty, ale jeśli mam wymienić te sztandarowe, to są to produkty z najdłuższą tradycją. Należą do nich kiełbasa biała surowa, krakowska sucha, kiełbasa jałowcowa, ogonówka z wędzarni, kiełbasa polska, szynka bursztynowa i wiele innych. Zbyt dużo, by wymieniać.

 

Jaki rynek zaopatrujecie? Gdzie można kupić wasze wędliny?

Na początku warto wspomnieć, że jednym z głównych profili działalności, obok produkcji wędlin, jest także produkcja mięsa. Nasze mięso dostępne jest w sieciach handlowych i hurtowniach na terenie całej Polski. Głównym kanałem dystrybucji wędlin jest własna sieć sprzedaży w postaci 7 hurtowni oraz 70 sklepów firmowych zlokalizowanych w północnej części kraju. Poza własną siecią, nasze wędliny trafiają także do hurtowni oraz sklepów spożywczych w północnej i centralnej części Polski.

 

Co Pana zdaniem dzisiaj i w przyszłości będzie decydowało o sukcesie firm mięsnych 
w Polsce?

Polacy chcą jeść zdrowo i ze smakiem, dlatego najważniejszą sprawą jest wysoka jakość oferowanych produktów. Odbiorcy oczekują także wysokiej jakości obsługi, nad czym nieustannie pracujemy, aby spełniać te oczekiwania na coraz wyższym poziomie.

 

Jakie nowe inwestycje zamierzają Państwo wprowadzić w ciągu najbliższych trzech lat?

Od początku istnienia, czyli przez ćwierć wieku, nasze zakłady są nieustannie modernizowane. Właśnie w tym roku oddaliśmy do użytku dobudowaną część ubojni trzody chlewnej, w której znajduje się: rozbudowany dział rozbioru, powiększony magazyn, zmodernizowany układ komunikacyjny oraz kolejna mroźnia z systemem regałów jezdnych oraz zamrażania płytowego. Na ten moment nie mamy konkretnych planów, ale pomysły są już w głowie.

Zakłady Mięsne Skiba