FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Baranina i jagnięcina - co warto wiedzieć?

Baranina i jagnięcina – trzy góralskie prawdy

 

„Baranina jest twarda i brzydko pachnie” - to prawda, ale jest to tzw. trzecia prawda góralska, czyli g… prowdo. Ten przesąd pokutuje u nas jeszcze od czasów PRL-u, kiedy to z wielu powodów do sklepów trafiało mięso owiec wielokrotnie przedtem strzyżonych, a więc po prostu stare mięso. W świetle obecnych norm – pozagatunkowe. Tymczasem młoda baranina, a już w szczególności jagnięcina (z jagniąt maksymalnie sześciomiesięcznych) to prawdziwe bogactwo smaku oraz zdrowia. Zobaczmy więc jak wyglądają dwie inne prawdy góralskie.

 

Zdjęcie Pixabay.com

Świnto prowdo!

 

Mięso owiec jest bogatym źródłem:

 

  • L-karnityny, substancji pobudzającej procesy spalania tłuszczu;
  • witamin z grupy B;
  • kwasu orotowego, będącego barierą zapobiegającą namnażaniu się komórek nowotworowych;
  • kwasu linolowego, który doskonale wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu;
  • potasu, fosforu i żelaza.

 

Tys prowdo!

 

Baraninę dobrze jest wcześniej zamarynować (aby odpowiednio skruszała) w zalewach z octem lub zsiadłym mlekiem, przyprawami i warzywami. W przypadku jagnięciny nie ma takiego wymogu, gdyż jest to mięso niezwykle delikatne. Comber i udziec barani są doskonałe na pieczeń i stek. Z baraniej łopatki przyrządza się gulasz, pilaw, ragoût. Warto też wspomnieć o takich przysmakach, jak szaszłyki czy kebab. Jagnięcina z kolei jest mięsem tak uniwersalnym, że na jej bazie można przerobić praktycznie całą książkę kucharską!

 

 

Źródła:

https://kuchnia.wp.pl/czy-warto-jesc-baranine-6054905995715713a

http://gasienicamakowski.pl/aktualnosci/74.html

https://kuchnia.wp.pl/jagniecina-mieso-z-klasa-6054905650340993a

https://urodaizdrowie.pl/rozne-potrawy-z-baraniny-i-jagnieciny-jak-przygotowac-mieso-baranie

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.