FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Ceny jaj ciągle wysokie

Wzrost cen jaj na europejskim rynku występuje od sierpnia br. W związku z wykryciem w jajach niedozwolonych substancji i wycofaniem dużych partii takich jaj z handlu detalicznego w wielu krajach UE, w krótkim czasie wystąpiła luka podażowa na rynku unijnym.

Stało się to przyczyną silnego wzrostu cen jaj. Wzrost ten objął także Polskę. W Polsce dodatkowo do braków podażowych przyczyniło się nasilenie się salmonellozy skutkujące przymusowym ubojem części stad towarowych kur niosek. Wzrost cen eksportowych zachęcał też do zwiększania sprzedaży zagranicznej kosztem podaży w kraju.

W październiku 2017 r. średnia miesięczna cena jaj wszystkich klas wagowych, sprzedawanych przez zakłady pakujące, wyniosła 46,17 zł/100 sztuk i była o 30% wyższa niż we wrześniu i o 48% wyższa niż w roku poprzednim. W relacji rok do roku najbardziej, bo aż o 86% podrożały jaja małe, klasy S. Jaja bardzo duże, klasy XL były droższe o 52%, jaja średnie, klasy M zdrożały o 25%, a jaja duże, klasy L o 43%.

W okresie od stycznia do października 2017 r. przeciętna miesięczna cena jaj sprzedawanych przez zakłady pakujące była wyższa o 8,7% niż w analogicznym okresie 2016 r.

 

Ceny sprzedaży jaj klasy A w zakładach pakujących (zł/100 szt.)

Źródło: IERiGŻ: Rynek rolny. Listopad 2017