FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Dania w cyklu "Świat według mięsa"

„Świat według mięsa”…

Dania – 110 miejsce pod względem liczby ludności, 134 miejsce pod względem powierzchni oraz PIERWSZE MIEJSCE pod względem eksportu mięsa na świecie!

 

 

Danię w zasadzie należy uważać za państwo wyspiarskie. Wprawdzie tylko 30% kraju znajduje się na wyspach (których jest dokładnie 406), a cała reszta na Półwyspie Jutlandzkim, ale gdy zestawimy całkowitą długość duńskich wybrzeży (7314 km) z długością jedynej granicy lądowej z Niemcami (68 km), to wyjdzie nam, że niemal całą Danię oblewa morze. Jeżeli jednak ktoś uważa, że to głównie morze żywi Duńczyków, to jest w błędzie. Owszem, Dania tradycyjnie należy do liderów światowego rybołówstwa, a ponad 2/3 złowionych ryb przeznacza na eksport, jednakże ten – niewielki bądź co bądź – kraj (zaledwie 43 098 km2) jest także światowym potentatem w produkcji masła, serów, mleka oraz mięsa. Mało tego! Udział Danii w światowym eksporcie mięsa wynosi aż 15%, co daje jej tytuł absolutnego lidera!

 

Duński „złoty cielec”

A raczej „złoty wieprzek” - chciałoby się rzec, gdyż to właśnie wieprzowina dominuje w duńskim eksporcie mięsa. I tutaj znów trzeba podać liczby, które być może niektórych zaszokują. Otóż Duńczyków jest nieco ponad 5 i pół miliona. A duńskich świń? Ponad 28 milionów – tyle wynosi roczna produkcja pogłowia! W ponad pięciu tysiącach chlewni. Oczywiście Chiny czy USA mogą pochwalić się potężniejszymi liczbami, ale chińska i amerykańska produkcja zaspokaja głównie wewnętrzny rynek. Duńczyk natomiast musiałby mieć dziesięć żołądków, by przejeść swoją produkcję. Tym samym znakomita jej większość idzie na eksport, nakręcając w znacznym stopniu duńską gospodarkę i nabijając duńskie portfele. W roku 2015 Dania była czwartym największym eksporterem wieprzowiny na świecie, po USA, Niemczech i Hiszpanii, z eksportem wynoszącym 2,5 mld USD i z 10% udziałem w całkowitym światowym eksporcie. Eksport mięsa wieprzowego stanowi prawie połowę całego eksportu rolnego Danii.

 

Część pierwsza, już wkrótce część druga.

 


Autor: Anna Filo-Zagraba
FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.