FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Eksport krajowych produktów do Irlandii

W 2016 r. produkcja rolna brutto w Irlandii została oszacowana na wartość 6,9 mld EUR, z czego największy udział ma:

- produkcja wołowiny (38,8%),

- produkcja mleczarska (29,5%),

- hodowla trzody chlewnej (7,8%),

- hodowla owiec (4%),

- uprawa zbóż (3,9%).

W pierwszej dziesiątce największych dostawców artykułów rolno-spożywczych do Irlandii w 2016 r. znalazły się: Wielka Brytania, Niderlandy, Niemcy, Irlandia Północna, Francja, USA, Belgia, Hiszpania, Argentyna i Polska.

Konkurencyjna cena jest głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi sprzedaży polskich produktów spożywczych do Irlandii. Według danych Eurostat ceny irlandzkiej żywności i napojów bezalkoholowych są wyższe o 20% od średniej UE. Tymczasem w Polsce towary w tej grupie są najtańsze w całej UE (38% poniżej średniej).

Udział Polski w irlandzkim imporcie na przestrzeni ostatnich pięciu lat utrzymuje się na zbliżonym poziomie. W 2015 roku Polska była dziesiątym dostawcą towarów rolno-spożywczych do Irlandii z udziałem 2%.

Główne pozycje rolno-spożywcze sprowadzanych z Polski do Irlandii:

 

Źródło: Wydział Promocji Handlu i Inwestycji  Ambasady RP w Dublinie