FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Elementy mięsa cielęcego - mazowieckie

Cielęcina jest mięsem pozyskiwanym z młodych cieląt w wieku do 8 miesięcy. Zawiera bardzo dużo wartości odżywczych, jest delikatna i miękka. Charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu. Dostarcza organizmowi wartościowe białko, witaminy z grupy B oraz żelazo, dlatego też polecana jest
w szczególności dzieciom.

Najchętniej kupowanym elementem jest udziec cielęcy bez kości, ponieważ ma on szerokie zastosowanie kulinarne. Można z niego przyrządzić sznycle, steki, zrazy, pieczenie. Warto dodać, że 100 g udźca to tylko 108 kalorii i 3,1 tłuszcz. Dobrze jeśli element będzie w stałej ofercie sklepu spożywczego.

Firma „TADEX” (woj. mazowieckie) specjalizuje się w rozbiorze mięsa cielęcego i wołowego. Asortyment zakładu obejmuje:

- udziec cielęcy bez kości,

- górkę cielęcą,

- goleń cielęcą,

- karkówkę cielęcą,

- łopatkę cielęcą,

- mostek cielęcy,

- podroby cielęce.

Elementy te dedykowane są głównie sklepom spożywczym, ale również zakładom przetwórstwa mięsnego, hurtowniom i gastronomii. Produkty pakowane są vacuum.

Firma „Tadex” spełnia wszystkie obowiązujące przepisy i wymogi sanitarno-epidemiologiczne. Posiada certyfikaty GMP, GHP, HACCP oraz otrzymany w 2011 r. i aktualizowany co roku certyfikat IFS Food.

„TADEX” Tadeusz Wiśniewski