FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Franczyza, prowadzenie biznesu kebabowego rozmowa z Erginem Acarem z Damak Kebab

Damak Kebab to jeden z największych producentów kebaba wołowego i drobiowego w Polsce. Przedsiębiorstwo produkuje miesięcznie około 150  ton kebaba drobiowego i 70 ton wołowego. Produkt dostarcza do odbiorców w całej Polsce oraz eksportuje do Niemiec, Francji, Danii, Hiszpanii i Austrii.

W przeciągu 2 lat planujemy wybudować i otworzyć największy i najnowocześniejszy zakład produkujący kebab w Polsce- mówi serwisowi Firmymiesne.pl Ergin Acar z Damak Kebab.

Jakie warunki współpracy Damak Kebab  może zaproponować nowej restauracji, odbiorcy?

Polityka naszej firmy opiera się na zabezpieczeniu rynku klienta. Dostarczamy nasz towar do określonych dystrybutorów, którym jednocześnie zapewniamy wyłączność. Dystrybutor zawiązując z nami współpracę ma pewność, że konkurencyjna firma, czyli inny dystrybutor nie będzie posiadał naszego produktu w swojej ofercie. Firma, która chce zakupić nasz produkt kontaktuje się z naszym dystrybutorem. Jest to profesjonalne rozwiązanie i zabezpiecza interesy obu stron. Od tej zasady możemy odejść tylko w przypadku dużych klientów detalicznych z okolic Warszawy- ta grupa może liczyć na bezpośrednią współpracę.

Czy w ramach firmy Damak Kebab jest możliwy system franczyzowy?

Tak. W ramach franczyzy prowadzimy już 3 restauracje  w Warszawie na Alejach Jerozolimskich, Alei Krakowskiej i w Mińsku Mazowieckim. Współpraca jest bardzo korzystna, bo klient  zainteresowany własną firmą prowadzi restaurację na zasadzie opracowanych rozwiązań pod marką Damak Kebab i sprzedaje sprawdzone produkty. Może również liczyć na specjalistyczne szkolenia z zakresu produkcji, przygotowywania kebaba i obsługi klienta. Dzięki temu nasi klienci mogą skoncentrować się na sprzedaży a także na zwiększeniu zysków swojej firmy- dodaje Ergin Acar.

Czy w ciągu najbliższego roku pojawią się nowe produkty Damak?

Nowy produkt będzie miał premierę na najbliższych targach Polagra 23-26 września 2013. Mogę wyjawić, że to kebab wołowo- indyczy aromatyczny turecki o nazwie Destan. Jest to kebab, który bardzo długo testowaliśmy- ma sprawdzony smak, jakość, parametry techniczne.

 Zapraszamy na targi, gdzie będziecie Państwo mogli posmakować osobiście naszej nowej propozycji produktowej. Pokaz ogromnego kebaba będzie połączony z degustacją. Mamy zamiar poczęstować każdego klienta – do degustacji przeznaczono 800 kg kebaba- zapraszamy.

Spotkajmy się na targach Polagra 2013 (Poznań, ul. Głogowska 14, pawilon 8, stoisko 1).

 

Kebab dla restauratorów -Producent kebabu- Damak Kebab Sp. z o.o.