FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Jak czyścić wędzarnię i rożen oraz usuwać tłuszcz z powierzchni w zakładzie mięsnym?

„W zakładach mięsnych, ze względu na występujące tłuszcze, zatory odpływów kanalizacyjnych są częstym problemem. Idealnym rozwiązaniem problemu jest produkt GERUCH-EX. Jest to naturalny środek na bazie ekstraktu pomarańczowego, który ma doskonałe właściwości trwale rozkładające tłuszcze i osady tłuszczowe na zimno.”

 

Porady dla Użytkowników portalu FirmyMiesne.pl na temat środków czyszczących i dezynfekujących, które idealnie sprawdzają się w zakładach mięsnych, udzielił Józef Klimowski – właściciel firmy KiM będącej dystrybutorem niemieckich produktów HWR-Chemie w Polsce.

 

Pod marką HWR Chemie można znaleźć wiele specjalistycznych produktów czyszczących i dezynfekujących, które jednocześnie mają pozytywny wpływ na środowisko. Wśród całej gamy produktów można znaleźć specjalistyczne produkty dedykowane dla zakładów mięsnych. Które z nich są najczęściej stosowane?

Posiadamy szereg produktów znajdujących zastosowanie w zakładach mięsnych, jednakże chcąc wymienić te najpopularniejsze to:

- środek do ręcznego mycia zatłuszczonych sprzętów, urządzeń produkcyjnych super koncentrat o nazwie SPUL-S NEU skuteczny i bardzo wydajny,

- płyny do pianowego mycia urządzeń produkcyjnych, ścian i podłóg F-100 SUPER i SR-3000D,

- płyny myjące do zmywarek pojemników transportowych G 30 F na bazie chloru, oraz G 40 CF  bez chlorowy,

- koncentrat do mycia i dezynfekcji powierzchni w obszarach produkcji żywności BOWI-SEPT,

- gotowy płyn do alkoholowej szybkiej dezynfekcji powierzchni kontaktującej się z żywnością ALK-DES.

By uniknąć wymieniania wszystkich produktów, warto nadmienić że największym powodzeniem w branży produkcji mięsnej cieszy się preparat GERUCH-EX służący do mycia zatłuszczonych podłóg, czyszczenia rur kanalizacyjnych, separatorów tłuszczu, samochodów do przewozu żywca, a jednocześnie usuwania przykrych zapachów z czyszczonych powierzchni. Rozcieńczenie w zależności od zastosowania od 1:10 do 1:1000.

 

Wiele sklepów i punktów gastronomicznych korzysta z rożna do pieczenia kurczaków. Coraz popularniejsze staje się także pieczenie mięs w punktach sprzedaży.  Jakie środki do czyszczenia są najskuteczniejsze?

Polecamy do tego celu produkt KONVEKTOR-S HWR, środek czyszczący o delikatnym zapachu do czyszczenia powierzchni z przypalonych resztek tłuszczu, oleju, białek. Urządzenie czyścimy rozcieńczonym od 1:3 do 1:20 roztworem nanosząc go na rozgrzany rożen. Również KONVEKTOR-extra stark HWR działa podobnie jak wyżej opisany produkt, jednakże nie wymaga rozgrzewania czyszczonego urządzenia. Rozcieńczenie od 1:5 do 1:50.

 

Podczas wędzenia, szczególnie tego tradycyjnego, wędzarnia jak również wózki wędzarnicze, podłoga, sufity ulegają znacznemu zabrudzeniu. Jak sobie z tym radzić aby czyszczenie było szybkie, dawało dobre rezultaty, a także było tanie?

W obszarach wędzenia tradycyjnego jak również do czyszczenia nowoczesnych urządzeń wędzarniczych, wózków i powierzchni ścian sufitów i podłóg polecamy bardzo skuteczny i wydajny środek o nazwie RH 300 BOOSTER. Jest to ekstremalnie silny środek do usuwania smół wędzarniczych.Służy do pianowego nanoszenia na powierzchnię czyszczonych urządzeń. Rozcieńczenie od 1:10 do 1:100.

Warto również zarekomendować tutaj kwasowy środek SAN-PLUS EXTRA przydatny do okresowego czyszczenia ścian i podłóg na stanowisku schładzania natryskowego wędlin. Na tym stanowisku tworzą się osady mineralne z wody zmieszane z zabrudzeniami tłuszczowo wędzarniczymi, dlatego okresowo należy odwapnić ściany, podłogi i urządzenia w obrębię zraszacza.

 

Co należy robić aby podczas mycia zakładów mięsnych nie doprowadzić do zatkania rur ściekowych, umywalek, studzienek itp?

W zakładach mięsnych, ze względu na występujące tłuszcze, zatory odpływów kanalizacyjnych są częstym problemem. Jak już wyżej wspomniałem, idealnym rozwiązaniem problemu jest produkt GERUCH-EX. Jest to naturalny środek na bazie ekstraktupomarańczowego, który ma doskonałe właściwości trwale rozkładające tłuszcze i osady tłuszczowe na zimno. Wiadomo, że sama gorąca woda rozpuszcza tłuszcz, jednakże gdy ścieki trafiają do odpływów kanalizacyjnych ulegają schłodzeniu i tłuszcz zaczyna się zbrylać i osadzać na ścianach rur, osadników i powoduje zatory. Stosowanie co kilka dni roztworu GERUCH-EX po zakończonych procesach mycia urządzeń, hal produkcyjnych, poprzez zalanie studzienek ściekowych, odpływów zlewozmywakowych i pozostawienie na pewien czas (np. na noc) by środek mógł penetrować rury, skutecznie eliminuje ich zatykanie. Przy tym odświeża powietrze, usuwa przykre zapachy wydobywające się z kanalizacji pozostawiając pomarańczowy zapach.

Drugim sposobem na unikanie zatorów i przykrych zapachów jest biotechnologiczny środek BACTOCLEAN ®- FLOW, który jest efektywnym biotechnologicznym produktem do usuwania tłuszczu z separatorów tłuszczu i rur odpływowych. Eliminuje w znacznym zakresie przykre zapachy, które wyczuwalne są przy separatorach i studzienkach ściekowych. Stosowanie go redukuje skutecznie interwały opróżnieniowe separatora tłuszczu.

 

Jak można zamówić powyższe produkty i jaki obszar Polski obsługujecie?

Zamówienia najwygodniej składać drogą mailową na adres klinsc@poczta.onet.pl lub przez formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej http://www.hwr-chemie.pl/formularz-kontaktowy.html. Oczywiście można również zamawiać towar i kontaktować się z nami telefonicznie na numer komórkowy 601437687 lub stacjonarny 33 8652210 (również fax).

Towar dostarczamy w całej Polsce w terminie do 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.

Zamówienia o wartości powyżej 200 zł wysyłane są na nasz koszt, natomiast koszt dostawy przesyłki do 30 kg wartości poniżej 200 zł – cena brutto 20,30 zł.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi produktami na www.hwr-chemie.pl oraz do współpracy.

Środki czyszczące i dezynfekujące – HWR-CHEMIE