FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Kaczka- symbol tradycyjnej kuchni polskiej

Mięso z kaczki – domena restauracji!

Polskie kaczki hodowlane były jeszcze do niedawna ptakami wędrownymi. W większości bowiem odlatywały na eksport. Ta sytuacja powoli się zmienia i coraz więcej kaczek pozostaje w kraju. Jest to w dużym stopniu zasługa restauracji (szczególnie chińskich), które posiadają w menu wiele dań z kaczki. Polacy lubią kuchnię orientalną i chętnie zamawiają chrupiącą kaczkę. Sami jednak za przyrządzanie biorą się dość rzadko. To sprawia, że pomimo notowanego wzrostu, mięso z kaczki stanowi jedynie 1% rynku drobiu w Polsce.

 

Naga prawda o kaczce

Kaczka nie uchodzi za zbyt dietetyczne danie i niestety, gdy ją porównać ze świnią, to wyjdzie, że świnia jest… szczuplejsza. Mięso z kaczki zawiera przeciętnie trzykrotnie więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych niż wieprzowina. Ma też nieco więcej cholesterolu i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Może więc niekoniecznie warto zajadać się kaczką na co dzień, ale z pewnością należy sobie od czasu do czasu zrobić z niej urozmaicenie. Argumenty za tym są dość mocne. Zerknijmy, co zawiera 100 gramów kaczego mięsa:

 

Witaminy

 

B1 – 0,177 mg

B2 – 0,226 mg

B6 – 0,1 mg

PP – 3,45 mg

A – 24 µg

E – 0,2 mg

 

Minerały:

 

Sód – 66 mg

Potas – 242 mg

Fosfor – 149 mg

Magnez – 14 mg

Żelazo – 2,1 mg

Cynk – 1,42 mg

Wapń – 8 mg

Miedź – 0,14 mg

Mangan – 0,03 mg

 

Pieczona czy…

Symbolem tradycyjnej polskiej kuchni jest kaczka pieczona w jabłkach. Na całym świecie z kolei przebojem kulinarnym jest kaczka po pekińsku. Koneserzy cenią sobie czerninę z kaczej krwi. Coraz większą popularność zyskują sobie też takie potrawy jak carpaccio z piersi kaczki lub sałatki z dodatkiem mięsa z piersi przygotowanego na różowo.