FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Kasy fiskalne online - dla kogo? Rozmowa z Tomaszem Szagunem z firmy Sas

 

Remigiusz Zagraba:  Polski rząd przygotowuje się do wprowadzenia obowiązku posiadania kas fiskalnych online, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Co to oznacza dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą nad Wisłą?

Tomasz Szagun: Tak, trwają prace nad zmianami w prawie, które dotyczy obowiązku posiadania kas fiskalnych. Planuje się, by kasy fiskalne, które znamy, zostały stopniowo wymienione na kasy fiskalne tzw. on-line. Nowe urządzenia będą regularnie przekazywały dane o sprzedaży (paragon po paragonie) na serwery Ministerstwa Finansów – dane te poza pamięciami fiskalnymi urządzeń, będą gromadzone oraz będą mogły być analizowane centralnie. Całkowicie zmieni się sposób korzystania z tych danych przez Urzędy Skarbowe – dzięki danym zawartym w repozytorium fiskalnym, kontrole staną się bardziej zaplanowane oraz będą dotyczyły głównie tych podatników, którzy wzbudzają podejrzenia co do rzetelności prowadzonej ewidencji. Paradoksalnie – podatnicy, którzy rzetelnie ewidencjonują sprzedaż – dzięki kasom fiskalnym online będą mieli prawdopodobnie mniej kontroli.R.Z.: Czy tradycyjne kasy fiskalne zostaną zastąpione całkowicie przez kasy online?

T.SZ.: Docelowo prawdopodobnie tak, ale będzie to zrealizowane w dłuższej perspektywie czasu. Wg aktualnie dostępnych projektów przepisów od 1 stycznia 2019 r. kasy online będą musiały być stosowane przy sprzedaży paliw (benzyna, olej, gaz), naprawach samochodów w tym wulkanizacji; od 1 lipca 2019 r. w kasy online będą musiały być stosowane przy usługach gastronomicznych; przez placówki stacjonarne, ale również te, które powstają sezonowo; od 1 stycznia 2020 r. kasy online będą musiały być stosowane w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, w działalności budowlanej, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, w kancelariach prawnych, a także (wyłącznie w zakresie wstępu) w obiektach służących do poprawy kondycji fizycznej. Nieoficjalnie wiemy już, że będą przesunięcia powyższych terminów, prawdopodobnie półroczne.
Przynajmniej na razie nie ma planów, by pozostali przedsiębiorcy mieli zostać zobligowani do przymusowej wymiany kas fiskalnych. Planowana jest tutaj wymiana bardziej naturalna, poprzez zastąpienie starych urządzeń nowymi, po zapełnieniu ich pamięci fiskalnych.
Wraz z prowadzaniem na rynek kas fiskalnych on-line zaczną się stopniowo pojawiać ograniczenia w zakupie dotychczasowych kas. Pierwszym ograniczeniem będzie brak możliwości zakupu kas fiskalnych z papierową kopią paragonów od początku 2019 roku. 

        

R.Z.: Czy ustawa o kasach online będzie dotyczyć wszystkich przedsiębiorców ?

T.SZ.: Tak – w ciągu kilku najbliższych lat planowana jest stopniowa wymiana tradycyjnych kas fiskalnych na kasy fiskalne on-line. Ministerstwo Finansów planuje dodatkowe zachęty dla podatników, by przyspieszyć ten proces. Wraz z rozpoczęciem procesu wymiany urządzeń na modele on-line tzw. ulga fiskalna będzie dotyczyła tylko kas nowego typu oraz objęci nią zostaną również podatnicy, którzy już wcześniej kupowali kasy fiskalne. Jest to nietypowe rozwiązanie – dotychczas ulga fiskalna związana z zakupem kas fiskalnych (od wielu już lat 700 PLN, ale nie więcej niż 90% ceny netto urządzenia) dotyczyła jedynie zakupu pierwszych kas fiskalnych podatnika. Ministerstwo Finansów traktuje kasy fiskalne online jako zupełnie nowe urządzenia – inne od dotychczasowych.R.Z.: Jakie będą koszty przejścia na kasy online, na jakich zasadach będą działać i gdzie można nabyć tego typu urządzenia ?

T.SZ.: Urządzenia fiskalne on-line będą dostępne w tych samych firmach, które dotychczas prowadziły sprzedaż i serwis kas fiskalnych, pod warunkiem, że dopełnią one nowych obowiązków związanych ze szkoleniami oraz dopisaniem techników serwisu do repozytorium fiskalnego. Aktualnie firmy takie jak nasza uczestniczą w cyklach szkoleń organizowanych przez producentów urządzeń, by sprostać nowym wymaganiom oraz mieć ekspercką wiedzę na temat nowych rozwiązań. Zajmujemy się kasami fiskalnymi od 1994 roku. Zatrudniamy aktualnie 9 techników serwisu z uprawnieniami serwisowymi, co daje naszym Klientom poczucie bezpieczeństwa i stały kontakt z doradcą – ekspertem fiskalnym, niezależnie od urlopów lub różnych zdarzeń losowych. Osobom, które oczekują szczegółowej informacji polecam kontakt z naszym doświadczonym doradcą pod numerem telefonu 601 63 63 17. Na razie niewiele można powiedzieć na temat kosztów przejścia na kasy online. Zapowiada się, że urządzenia te będą minimalnie droższe, ale nie będą to zmiany drastyczne. Uwzględniając jednak ulgę fiskalną na kasy online, może się okazać, że zakup kasy fiskalnej online stanie się dla podatnika rozwiązaniem tańszym, niż zakup urządzenia tradycyjnego.
Chciałbym uspokoić osoby, które obawiają się zmian w obsłudze urządzeń. Większość urządzeń, które zostały przez producentów zgłoszone do homologacji w Głównym Urzędzie Miar to z punktu widzenia obsługi kontynuacje dotychczasowych rozwiązań. Podstawowa obsługa nie ulegnie więc zmianie. Nowością będzie potrzeba zapewnienia dostępu do sieci, by urządzenia mogły wysyłać na bieżąco dane do repozytorium fiskalnego.

SAS Spółka z o.o. Sp.k. – Kompleksowe Wyposażenie Gastronomii, Sklepów i Biur

 

               telefon: 68 320 80 70              e-mail: sas@sas24.pl              www: www.sas24.pl
 
FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.