FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Kebab zdominował polską gastronomię

Zgodnie z informacjami podanymi przez agencję ARC Rynek i Opinia w 2017 r. najczęściej wybieranym posiłkiem na mieście był kebab. Ze swoim wynikiem (40% wskazań respondentów) wyprzedził nawet rodzime dania kuchni polskiej (29%) oraz pizzę (23%). Wybierały go najczęściej osoby młode, przed 34 rokiem życia, mieszkające w dużych miastach.

Trudno się dziwić, że klienci upatrzyli sobie właśnie to danie. Jest szybkie w przygotowaniu, sycące i przede wszystkim smaczne. Tradycyjna potrawa tureckiej kuchni w Polsce najczęściej zamawiana jest w specjalnej bułce lub w placku lawasz z dodatkiem warzyw i sosów bądź też jako osobne danie z frytkami i surówką. Wiele pizzerii używa mięsa kebab jako dodatku do pizzy. Orientalny charakter kebabu stanowi doskonałe urozmaicenie codziennej, monotonnej kuchni. Sekretem smaku jest niewątpliwie pochodzenie mięsa oraz jego odpowiednia obróbka.

Teraz kebab można szybko i w łatwy sposób przygotować w domu w każdym momencie dzięki…

Jednym z czołowych producentów kebabu wołowego i drobiowego jest Zakład Przetwórstwa Mięsnego Besa Food z okolic Siedlec w województwie mazowieckim. Działalność Besa Food skupia się wokół czterech kategorii rozbioru kurcząt i wołowiny, produkcji kebabu wołowego i drobiowego mrożonego, kebabu drobiowego i wołowego pieczonego oraz sprzedaży hurtowej i detalicznej tychże produktów.

Zakład Besa Food prowadzi sprzedaż na terenie całej Polski i Europy, a produkty kieruje do odbiorców gastronomicznych, pizzerii, hurtowni, a także sklepów detalicznych. Produkty sprzedawane są w postaci zamrożonej, gotowe do spożycia po uprzednim podgrzaniu w piekarniku lub mikrofalówce. Termin przydatności do spożycia wynosi rok. Sposób pakowania zależy od zamówienia (0,5–2 kg). Najmniejsze opakowania przeznaczone są dla konsumentów, którzy chcą posmakować tureckich potraw narodowych w domu, najczęściej kiedy są zabiegani i brakuje im czasu na samodzielne przygotowanie dań od podstaw.

 

Kebab drobiowy, wołowy krojony - Besa Food Sp. z o.o.

 

Czytaj także:

Kebab drobiowy i wołowy- producent Besa Food

Kebab pieczony wołowy i drobiowy – producent

 

 

 


Autor: Anna Filo- Zagraba, Anna Łydek