FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Kiełbasa chorizo - kompozycja przypraw od Melanko

Fot. Pixabay.com

 

Polacy, podróżując po świecie, odkrywają nowe produkty i smaki. Jednym z najchętniej odwiedzanych krajów podczas wakacji jest bez wątpienia Hiszpania, która gwarantuje nie tylko gorące słońce, piękne plaże, ale również wyśmienite jedzenie. Jedną z najpopularniejszych i najsłynniejszych potraw są bez wątpienia przetwory mięsne takie jak: kiełbasy dojrzewające chorizo, którą zachwycają się nie tylko rodowici Hiszpanie, ale także Polacy. Według różnych statystyk kraj ten odwiedza ok. 20% klientów biur podróży. W związku z tym w ofercie polskiego zakładu mięsnego, jak również w dobrym sklepie mięsnym, nie powinno zabraknąć produktu przywołującego wakacyjne wspomnienia, jakim jest właśnie kiełbasa chorizo.

 

Z myślą o tej grupie konsumentów, firma Melanko przygotowała kompozycję przypraw, która pozwoli przygotować hiszpańską kiełbasę, idealnie nawiązującą do oryginału. Nadaje ona wyrobom charakterystyczny pikantny smak oparty na papryce, ziołach i nucie czosnku. Warto podkreślić, że nie dodano do niej glutaminianu sodu E 621.

 

Foto: Melanko

 

Kompozycja przypraw o symbolu TM-560 zapakowana jest w folię metalizowaną do 1 kg lub worki papierowe z wkładką PE 3kg, 5kg, 10kg.

 

Dodatkowo firma Melanko udostępnia na życzenie klienta wzorcowe receptury  i służy radą oraz pomocą doświadczonego technologa.

 

Autor: Remigiusz Zagraba