FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Kiełbasa swojska podkarpackie

Określenie „swojski” przywodzi na myśl bliskie każdemu człowiekowi tradycyjne, pyszne smaki, znane od dzieciństwa. Dlatego produkty swojskie  powinny być  produkowane z naturalnych składników oraz w zgodzie z tradycyjnymi recepturami. Sekret wyrobów swojskich znają ich wieloletni producenci – Zakład Przetwórstwa Mięsnego "Drąg”, którzy od wielu lat wyrabiają aromatyczną i pyszną Kiełbasę swojską. Potwierdza to nagrodzenie produktu certyfikatem „Smaczne bo podkarpackie” w 2012 roku.

 

Ogromną zaletą kiełbasy swojskiej jest brak fosforanów oraz glutenu w składzie. Co więcej produkowana jest wyłącznie ze świeżego mięsa wieprzowego, pochodzącego prosto od lokalnych gospodarzy z sąsiadujących województw, którzy dbają o karmienie zwierząt własną paszą. Zdrowy skład produktu powoduje to, że przeznaczony jest dla każdej grupy wiekowej, wyklucza jedynie osoby, które uczulone są na czosnek, ze względu na jego zawartość w produkcie.

 

Rodzaj pakowania kiełbasy zależny jest od potrzeb klienta, dla sklepów standardowo pakowany jest w vacuum, a jeśli klient zechce kupić ją pojedynczo, to pakowana jest hermetycznie na zamówienie. Data przydatności do spożycia kiełbasy swojskiej w opakowaniu vaccum wynosi 26 dni. Waga opakowania to około 3 kg, ale ilość kupowanego produktu zależy wyłącznie od klienta. Kilogram kiełbasy można kupić po atrakcyjnej cenie ok. 21,50 zł brutto za kilogram.

 

Zakład Przetwórstwa Mięsnego Drąg dedykuje swój produkt, który wyróżnia się na tle innych, małym sklepom mięsnym  i ogólnospożywczym, gastronomii oraz hurtowniom na terenie całej Polski a w szczególności w województwach podkarpackim i małopolskim.

 

Zakład Przetwórstwa Mięsnego "DRĄG" S.C.

  • Mariola: 2015-09-16 13:43:26
    ciekawe czy schodzi skorka czy sie rwie z miesem
  • Bolek: 2015-09-09 14:47:40
    Dobrze wygląda ta swojszczyzna - ciekawe jak cena za kg w rzeczywistiści

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.