FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Kiełbasa z dzika – tradycyjna, wędzona

Przysmaki Z Dębowej Kniei

Grono konsumentów zwracających uwagę na to co jedzą wciąż rośnie. Wielu z nas chce spożywać zdrową żywność, wolną od wszelkich konserwantów. Nie ma nic lepszego od dzikiej zwierzyny, pozyskiwanej z naturalnego środowiska w stanie wolnym, która nie jest skażona sztucznymi paszami, jak i specjalnie tuczona poprzez ograniczenie ruchu w celu szybkiego przyrostu masy. Z uwagi na brak chemicznych dodatków, ten rodzaj mięsa cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Nasi zachodni sąsiedzi jedzą zdecydowanie więcej dziczyzny i nie wynika to tylko z kulinarnych potrzeb, lecz jego zdrowotności.

Mięso z dzika jest jednym z najmniej kalorycznych mięs. Posiada bardzo niską zawartość cholesterolu – zaledwie 80 mg w 100 g. Bardziej ukrwione, niskotłuszczowe, z dużą zawartością pełnowartościowego białka może odgrywać istotną rolę zarówno w profilaktyce i leczeniu chorób serca, jak i dla organizmów rozwijających się (dzieci i młodzież), sportowców oraz osób dbających
o swoją kondycję.

Jednym z produktów spożywczych, wolnym od chemicznych dodatków, jest tradycyjna kiełbasa krucha z dzika. Produkowana w 100% z mięsa drobnego z dzika, zachęca swoim aromatem, który uzyskiwany jest dzięki naturalnym przyprawom takim jak sól, pieprz czarny, pieprz cytrynowy, pieprz ziołowy i kolendra. Tradycyjne wędzenie nadaje jej apetyczny brązowy wygląd.
Pakowana w opakowania vacuum ważące od 0,18 do 1 kg, jest trwalsza niż inne kiełbasy. Czas przydatności wynosi aż 45 dni.

Zakład Przetwórstwa Dziczyzny w Sulęcinie, starając się zmieniać obyczaje, proponuje wyroby zdrowe, naturalnie wędzone, w 100 % z dziczyzny. W ofercie oprócz kiełbasy kruchej z dzika posiada również inne przysmaki m.in.: kabanosy z jelenia, kiełbasę jałowcową z dzika, karczek pieczony z dzika, szynkę pieczoną z dzika, pasztet z dzika. Szczegółowe informacje dotyczące produktów można uzyskać dzwoniąc pod numery 95 755 39 08 i 603 481 850.

Zakład Przetwórstwa Dziczyzny w Sulęcinie – wędliny i mięso z dziczyzny, producent

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.