FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Krajowe półtusze wieprzowe z Łodzi

Niezaprzeczalne jest, że polskie półtusze wieprzowe należą do najlepszych gatunkowo. Producentów, którzy kupują wieprzowinę nie powinny przekonywać argumenty o nieco niższych cenach mięsa zagranicznego, ponieważ klasę samego mięsa oraz wytwarzanych z niego produktów trudno porównywać z krajową. Polskie półtusze wieprzowe charakteryzują się wysoką jakością, którą docenią zarówno zakłady zajmujące się rozbiorem mięsa, jak i produkcją wyrobów z mięsa.

W dzisiejszych czasach świeżość mięsa oraz smak i aromat wyrobów mięsnych ma bardzo duże znaczenie dla klientów, dlatego przedsiębiorcy, którzy dbają o najwyższą jakość i chcą osiągnąć zyski, powinni poszukać najlepszego krajowego zakładu ubojowego. Tym bardziej, że wieprzowina pozostaje ulubionym mięsem Polaków, ze względu na swoją tradycję i jej wszechstronne wykorzystanie w gastronomii.

Półtusze wieprzowe z krajowej hodowli proponuje Firma Handlowa „PAWPOL" Piotr Pawlik. Przedsiębiorstwo zajmuje się ubojem trzody chlewnej, bydła i cieląt od 1992r. Wielkość produkcji to około 1000 stuk zwierząt tygodniowo i 4000 sztuk miesięcznie. Zwierzęta skupowane są wyłącznie od polskich rolników, więc uzyskiwane mięso jest bardzo wysokiej jakości.

Ponadto zakład oferuje dogodne warunki dostawy mięsa za pomocą samochodów chłodni oraz krótkie terminy realizacji przemawiające za współpracą z firmą „Pawpol”, która z przyjemnością nawiąże kontakt z kontrahentami z całej Polski.

Kontakt: Tel. 692 229 404, 43 841 45 01 lub 43 841 35 88.

 

Ćwierci wołowe, półtusze wieprzowe, tusze cielęce, łódzkie- F.H. "PAWPOL"

  • Rambo: 2015-09-06 09:15:06
    Mięso do produkcji ma ogromne znaczenie - dlatego polskie wędliny powinny być z polskiego mięsa