FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Kuchnia śląska po mistrzowsku

Artykuł reklamowy

Kuchnia śląska po mistrzowsku

Tradycyjne potrawy śląskie miały przede wszystkim zapewnić siłę do pracy pod ziemią. Były więc sycące, ale też smaczne, aby górnik mógł w dobrym humorze pójść do roboty. Śląską kuchnię kształtowały polskie, czeskie i niemieckie wpływy. Dzięki nim stała się ona niepowtarzalna i pełna różnorodności.

Charakterystyczną potrawą są rolady mięsne z kluskami śląskimi i modrą kapustą. Jeśli mowa o Śląsku, obowiązkowo należy też wspomnieć o tradycyjnym krupnioku, czyli regionalnej kaszance. W czerwcu 2016 r. został on wpisany do europejskiego rejestru, uzyskując certyfikat Chronione Oznaczenie Geograficzne. Inną typową śląską wędliną jest żymlok, wyrób podrobowy o wyglądzie kiełbasy, a konsystencji kaszanki. Oczywiście wszystkie te potrawy koniecznie muszą być przyrządzane na najlepszym jakościowo mięsie.

Wśród pasjonatów wybitnej kuchni na Śląsku znany z kunsztu masarskiego jest Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski Ernestyn Janeta z Lubomi, który powstał w 1989 r. Właściciel przejął zaplecze warsztatowe zakładu po ojcu, również rzeźniku. Początkowo zatrudniał pięć osób, a obecnie w firmie pracuje ponad 200 wykwalifikowanych pracowników. W ciągu 28 lat zakład został rozbudowany i wyposażony w nowoczesny sprzęt. Ma własną ubojnię bydła i trzody, rozbiór oraz no woczesną linię technologiczną, spełniającą  wszystkie normy unijne. Najwyższa jakość produktów wynika przede wszystkim z dobrze wyselekcjonowanego żywca, który pochodzi od lokalnych rolników i z własnej hodowli. Właściciel zakładu kładzie duży nacisk na proces hodowli zwierząt, w tym prawidłowe i jak najbardziej naturalne odżywianie. Do zakładu codziennie rano dostarczane jest mięso z własnego rozbioru. Jest ono w pełni naturalne, a co najważniejsze – świeże. W ofercie zakładu koneserzy aromatycznych śląskich potraw znajdą ponad 150 gatunków kiełbas cienkich i grubych, szynek, salcesonów, pasztetów i mielonek oraz kilkadziesiąt rodzajów wyrobów garmażeryjnych, m.in. pierogi, naleśniki, bigos, gołąbki czy krokiety. Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski Ernestyn Janeta kojarzy się przede wszystkim z dobrym smakiem i tradycją, czego dowodem są przyznawane na konkursach i targach krajowych nagrody i wyróżnienia.

 
Zdjęcia: pixabay.com, firma Ernestyn Janeta 

Autor: Anna Łydek, portal FirmyMiesne.pl, firma Janeta