FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Marzena Perka, Gold Drób o wyśmienitym kurczaku z rożna

"Dzisiaj koncentrujemy się przede wszystkim na rynku gastronomii", mówi Marzena Perka kierownik zakładu Gold Drób w rozmowie z portalem FirmyMiesne.pl

Remigiusz Zagraba: Gold Drób z sukcesami prowadzi działalność od 1996 r., a główną działalnością jest produkcja kurczaka rożnowego. W ofercie można znaleźć m.in. tuszkę, udka, polędwiczki, gyrosy i skrzydełka. Co sprawia, że cieszą się one tak dużym powodzeniem?

Marzena Perka: Przede wszystkim to nasza ciągła praca nad utrzymaniem najwyższej jakości produktów, które trafiają do naszych klientów. Surowiec, z którego powstaje finalny produkt, pochodzi od najlepszych producentów, codziennie weryfikujemy jego jakość, jest zawsze świeży, a nie mrożony. Używamy naturalnych przypraw, takich jak czosnek oraz pracujemy na kompozycjach przypraw, które sami opracowaliśmy. Zasady produkcji oraz unikatowe smaki naszych produktów stosujemy od ponad 20 lat.

R.Z.: Wiele osób pewnie zastanawia się nad tym, czy nie prościej jest kupować odpowiedniej wielkości kurczaki na rożen np. w hurtowni i osobiście przyprawiać ?

M.P.: Oczywiście, że tak, często słyszymy takie opinie i sugestie. Niemniej jednak nasza kompozycja przypraw i jakość używanego mięsa jest wyjątkowa, z pewnością bardzo trudne do odwzorowania. Ważną zaletą jest także oszczędność czasu. Od wielu lat zaopatrujemy sieć gastronomiczną Kurcze Pieczone i słowa uznania, jakie płynące z ust klientów, a także coraz większe grono naszych odbiorców upewniają nas w przekonaniu, że nasze produkty należą do segmentu premium. Powtarzalność i najwyższa jakość to gwarancja, jaką otrzymują klienci, i to jest naszym znakiem rozpoznawczym.

R.Z.: Państwa propozycję asortymentową ubogacają dania gotowe takie jak kotlety, sosy czy też zdobywające coraz większą popularność pierogi z gyrosem. Dla kogo dedykujecie tę linię produktów, czy dla sklepów, czy raczej do gastronomii? 

M.P.: Na decyzję o rozszerzeniu naszej oferty, miało kilka czynników. Jak już wspomniałam, naszym strategicznym odbiorcą jest sieć Kurcze Pieczone, która poza elementami drobiowymi z rożna, ma w swojej ofercie również produkty typu hamburgery, sałatki itp. Przeprowadziliśmy analizę rynku oraz benchmarking producentów kotletów, sosów, sałatek, a także zapiekanek i zauważyliśmy, że jest do zagospodarowania nisza w postaci segmentu premium. Nasze produkty są produktami najwyższej jakości, np. kotlety do hamburgerów to 95% mięsa plus przyprawy, sos czosnkowy jest na bazie świeżego czosnku. Dzisiaj koncentrujemy się przede wszystkim na rynku gastronomii.

R.Z.: Firma Gold Drób została wielokrotnie wyróżniona i nagrodzona. Z jakich laurów jesteście najbardziej dumni i co one oznaczają dla Państwa klientów?

M.P.: Myślę, że miłe jest wyróżnienie w programie "Doceń polskie ", od 4 lat jesteśmy tam doceniani przez lożę ekspertów, a nasz flagowy produkt kurczak z rożna otrzymał miano TOP PRODUKTU, czyli maksymalną ilość punktów. Miło nam również, że jesteśmy docenieni jako rzetelny przedsiębiorca, co świadczy o pozytywnym wizerunku firmy.

R.Z.:Wracając do marki Kurcze Pieczone. Lokale są zlokalizowane w wielu miastach Polski. Kto może zostać franczyzobiorcą i jakie wymagania przed nim stawiacie?

M.P.: Na chwilę obecną mocno weryfikujemy potencjalnych franczyzobiorców i lokalizacje gdzie miałby zafunkcjonować taki imbis. Zwracamy uwagę przede wszystkim na minimalne doświadczenie w gastronomii ( szkolimy we wszystkich standardach i etapach, ale wskazane jest minimalne doświadczenie), operatywność, czas, jaki może osoba poświęcić na prowadzenie własnego biznesu, dodatkowo bierzemy pod uwagę kwestię logistyczną (nie wszędzie jesteśmy w stanie obecnie dostarczyć produkty). Najważniejsze to jednak chęci do wspólnej współpracy, a także budowanie wspólnie silnej i zaufanej marki Kurcze Pieczone.

 

telefon: 604 289 928 lub 71 303 74 10
e-mail: biuro@kurczepieczone.pl, marzena@kurczepieczone.pl

www: golddrob.pl

 

 
Więcej informacji o firmie Gold Drób
 
Czytaj także:

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.