FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


„Mięso musi być świeże i w dobrej cenie” - Restauracja Stogram z Bydgoszczy

Stogram to nowy kulinarny punkt na mapie Bydgoszczy. Restauracja znajduje się na ulicy Kruszwicka 1w Galerii Rondo. Tutejsze menu powinno przypaść do gustu smakoszom tradycyjnych smaków, a to za sprawą serwowanej tu kuchni typowo polskiej.

 

O mięsnych inspiracjach w menu restauracji Stogram rozmawiamy z Moniką Warmbier, 
manager restauracji.
 

Z jakiego rodzaju mięs przygotowywane są potrawy w Państwa restauracji?

Po pierwsze należy powiedzieć, że jesteśmy restauracją więc menu jest zmienne. Przekłada się to właśnie m.in. na rodzaje mięs, jakie można u nas dostać. Po drugie, Stogram niedawno wystartował. Jesteśmy nowym lokalem. Na tę chwilę można znaleźć u nas dania z filetu z kurczaka, polędwiczki, schab, karkówkę czy łopatki.

Jakie potrawy Państwo z tego serwują?

Strogram to kuchnia typowo polska. Stąd podawane są takie dania, jak: gołąbki, klopsiki mielone
w sosie pomidorowym, karkówka pieczona czy polędwiczki.

Kto może zostać u Państwa dostawcą mięsa?

Kto da nam najlepszą cenę. Jesteśmy nową restauracją więc na tym etapie jesteśmy wciąż na etapie poszukiwań. Obecnie pozyskujemy mięso i wędliny z naszego regionu.

Co ważne jest we współpracy z dostawcami?

We współpracy z dostawcami cenimy i pożądamy dwóch rzeczy: dobrej ceny i dotrzymywania terminów. Są to dla nas sprawy kluczowe.

Czy jest coś , co powinno charakteryzować Państwa mięso?

Tak. Mięso, które wykorzystujemy do przyrządzania serwowanych przez nas potraw powinno charakteryzować się dwoma cechami. Po pierwsze być dobrej jakości. Po drugi być świeże. Na końcu, ale nie mniej dla nas ważne, być w dobrej cenie.