FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Obroty sklepów małoformatowych w maju 2019 roku

Dynamika sprzedaży w sklepach małoformatowych do 300 m2 w maju 2019 roku przedstawiała się następujaco.: mdm +2% , rdr +3,9%.

W analogicznym okresie roku poprzedniego dynamika sprzedaży w sklepach małoformatowych rdr wyniosła: +6,9%.

W maju tego roku było chłodno i deszczowo w związku z czym sklepy małoformatowe odwiedziło w tym czasie mniej klientów niż przed rokiem, a wartość sprzedaży wzrosła tylko o 3,9%. Znacznie mniej udany dla sklepów małoformatowych był jednak długi weekend majowy, kiedy to liczba transakcji była o  blisko 6% niższa w porównaniu do zeszłego roku, przy czym duże spadkiodnotowano m.in. w sprzedaży lodów. W pierwszym tygodniu maja 2019 roku lody pojawiały się na co dwudziestym paragonie, podczas gdy rok wcześniej podczas majowego wydłużonego weekendu sięgał po nie co dwunasty klient. W całym maju 2019 r. liczba paragonów z lodami zmniejszyła się o 40% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Spadki odnotowały również pozostałe kategorie, które w duży stopniu uzależnione są od pogody, czyli piwo (o 10% mniej transakcji w maju 2018 r.), woda (spadek liczby transakcji o 17%) oraz inne napoje. Wysokie ceny truskawek i innych sezonowych owoców zniechęcały do robienia przetworów, co miało swój wpływ na spadek sprzedaży cukru żelującego - wydatki na tę kategorię były więc o 80% niższe niż przed rokiem.

Wzrosty sprzedaży w maju odnotowały natomiast dwie ważne dla tego kanału kategorie, czyli wódki oraz wyroby tytoniowe. W ostatnim miesiącu klienci sklepów małoformatowych kupili o 5% więcej opakowań papierosów niż rok wcześniej.

Jak obrazują dane CMR i PIH, w maju 2019 r. średnia wartość transakcji w sklepach małoformatowych do 300 m2 wyniosła 14,87 zł, czyli  o 8% więcej niż przed rokiem i o 1% mniej niż w kwietniu br., kiedy zakupy były nieco większe niż zwykle za sprawą przedświątecznych zakupów. Sklepom małoformatowym udało się w maju zwiększyć całkowite obroty w porównaniu z kwietniem, choć oczywiście duże spadki odnotowały typowo wielkanocne kategorie, takie jak np. dodatki do wypieków czy majonez (wydatki na tę kategorię w maju były o 50% niższe niż w kwietniu). Znacznie większy wpływ Wielkanoc miała na wyniki supermarketów 301-2500 m2 (z wyłączeniem dyskontów) – w maju ich obroty były o 9% niższe niż w kwietniu. Natomiast sprzedaż rdr w supermarketach to +1,9%.

Sklepy małoformatowe do 300 m2 obejmują: małe sklepy spożywcze do 40 m2, średnie sklepy spożywcze 41-100 m2, duże sklepy spożywcze 101-300 m2 oraz specjalistyczne sklepy alkoholowe.

 

Źródło: Polska Izba Handlu

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.