FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Polska słynie z wyśmienitych kabanosów

 
Polska słynie z kabanosów, które są często jej wizytówką podczas różnego rodzaju uroczystości krajowych, jak również międzynarodowych. Jest to także jeden z najpopularniejszych produktów mięsnych eksportowanych z Polski.
Pierwsze kabanosy zaczęto wyrabiać parę wieków temu, a powszechnie zaczęto je produkować w latach 20. i 30. XX wieku. Najlepszej jakości przyrządza się z peklowanego mięsa wieprzowego klasy I i II, przyprawia świeżymi przyprawami, wędzi ciepłym dymem oraz suszy, najlepiej kilka dni.
Kabanosy wieprzowe to jeden ze sztandarowych produktów firmy Szwagros z Kraszewic (województwo wielkopolskie). Produkowane są one od samego początku istnienia zakładu, czyli od 1998 r. Receptura jednak jest dużo starsza i pamięta jeszcze czasy PRL-u - podkreśla Sylwester Ludwiczak, właściciel firmy. Warto podkreślić, że nasze kabanosy oparte są o naturalne jelita, dzięki czemu mają niepowtarzalny smak, aromat i wygląd o wiśniowej barwie, jeśli będą odpowiednio długo leżakować, łamane na pół wydadzą charakterystyczny dźwięk "strzelania". Długość kabanosów to 22 cm, zapakowane są luzem lub w kilogramowe opakowania vacuum. Warto podkreślić to, że wyrabiamy je z własnego mięsa, które pochodzi z polskich świń i jest ubijane w naszej ubojni,  a nie z eksportowego żywca przemysłowego -dodaje Sylwester Ludwiczak.
 
  

"SZWAGROS" Masarstwo - Wędliniarstwo Sp. z o.o.

 
 
 
Czytaj także:

Szynka wędzona - wielkopolskie

 
Tekst reklamowy.
  

Autor: Remigiusz Zagraba