FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Polski eksport drobiu w 2017 r.

Wyniki polskiego eksportu drobiu w 2017 r. były determinowane ograniczeniem możliwości sprzedaży do niektórych krajów trzecich, które wprowadziły zakaz importu na skutek występowania wirusa grypy ptaków. Jednocześnie utrzymanie konkurencyjności cenowej i jakościowej na rynku UE pozwoliło na dalsze zwiększenie wolumenu eksportu. W 2017 r. z Polski sprzedano za granicę blisko 1,4 mln tonproduktów drobiowych (w ekwiwalencie tuszek), o 10% więcej niż przed rokiem. Z Polski eksportowano głównie mięso (92% wolumenu eksportu), w tym kurze (81% wolumenu eksportu mięsa) i indycze (16% eksportu mięsa) oraz niewielkie ilości przetworów drobiowych (6% wolumenu eksportu). Przychody uzyskane z eksportu drobiu wyniosły 2,2 mld EUR i były o 7% większe niż w 2016 r.

Import drobiu ma stosunkowo niewielki udział w zaopatrzeniu rynku i stanowi tylko uzupełnienie oferty producentów krajowych. W 2017 r. do Polski zaimportowano 149 tys. ton drobiu. Przedmiotem importu był głównie drób żywy oraz mięso kurze i indycze, a w mniejszych ilościach przetwory drobiowe oraz mięso z gęsi i kaczek. Wydatki poniesione na zakup drobiu były o 4% mniejsze niż przed rokiem i wyniosły 250 mln EUR.

 

Źródło: KOWR 

 

Partnerzy portalu