FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Półtusze wieprzowe łódzkie - Producent Maciejek

„Rozpoczynając działalność, postawiłem sobie za cel produkcję wysokiej jakości produktu, dostarczanego do klienta zawsze na czas. To była dobra strategia” – mówi Roman Maciejek, właściciel Ubojni Trzody Chlewnej i Bydła Maciejek.

- Istnieją Państwo na rynku od 1996 roku. Jaka jest historia Waszej firmy?

 

Rozpoczęliśmy działalność w 1996 roku jako mała, rodzinna firma.Początkowo koncentrowaliśmy się na uboju trzody chlewnej i bydła oraz sprzedaży półtusz wieprzowych i ćwierci wołowych. Firma zatrudniała 6-ciu pracowników. Średnia tygodniowa wydajność wynosiła do 100 sztuk trzody i 20 sztuk bydła. Od początku głównym priorytetem firmy była produkcja najwyższa jakość mięsa, dzięki temu wielu naszych obecnych klienci jest  z nami od samego początku.

- Jakie są główne gałęzie Państwa działalności?

Działalność naszej firmy koncentruje się na: uboju bydła i sprzedaży ćwierci (krowy, byki, jałówki), uboju trzody chlewnej,  rozbiorze i sprzedaży półtusz oraz elementów wieprzowych. Ponadto importujemy elementy wieprzowe – świeże i mrożone. Posiadamy własny transport chłodniczy (hakówki) krajowy i międzynarodowy.Na dzień dzisiejszy moce produkcyjne wynoszą ok. 300 sztuk trzody chlewnej i 100 sztuk bydła dziennie.

- Zajmują się Państwo również eksportem, jakie rynki obsługujecie?

Jako firma z aspiracjami, wciąż poszukujemy nowych rozwiązań. To prawda specjalizujemy się w eksporcie mięsa na rynki zagraniczne.  Uprawnienia, które obecnie posiadamy dotyczą krajów Unii Europejskiej, Ukrainy, Bośni i Hercegowiny, Uzbekistanu i Hongkongu.

 

 

Ubojnia Trzody Chlewnej, Bydła i Koni - Roman Maciejek