FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Potrawy małopolskie

 

Małopolski tygiel potraw

O kuchni małopolskiej, zwanej tez tradycyjnie kuchnią galicyjską, można opowiadać w nieskończoność. Kolorytu dodaje fakt, że region ten nigdy nie był w takim stopniu zwarty i odrębny, jak np. Wielkopolska czy Mazowsze. Dlatego też tradycyjne potrawy małopolskie są w mniejszym lub większym stopniu powiązane z kuchnią śląską, podhalańską, niemiecką, austriacką, czeską, węgierską, ukraińską i żydowską.

 

Krakowskie menu

Są oczywiście takie potrawy i wędliny, które kojarzą się wyłącznie ze stolicą Małopolski, czyli:

- kaczka po krakowsku – nadziewana grzybami i kaszą gryczaną;

- krakowska maczanka – pieczona w brytfannie karkówka (lub schab), krojona na plastry i podawana            na kajzerce;

- kiełbasa krakowska;

- kiełbasa lisiecka – wpisana na unijną listę produktów o chronionym oznaczeniu geograficznym.

 

Kosmopolityczna golonka i węgierski gulasz

Golonką cała Polska wręcz stoi, ale ta z Małopolski posiada pewne cechy specyficzne. Przede wszystkim silny związek z kwaśnicą, kwasówką i kapuśniakiem, którymi „płyną” wręcz całe Beskidy. Poza tym trudno mówić o jednej golonce z Małopolski, skoro na Liście produktów tradycyjnych MRiRW znajdują się aż cztery:

- golonka sądecka tradycyjna,

- golonka w słoju,

- golonka podkarpacka,

- golonka po beskidzku.

 

Jak widać, jest to potrawa silnie związana z tym regionem. A gulasz? Gulasz dotarł z Węgier najpierw do Małopolski, gdyż tam miał najbliżej. I dopiero stąd przedostał się na resztę ziem polskich. Dlatego też galicyjski gulasz jest pełnoprawną częścią tutejszej tradycji.