FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Rasy bydła mięsnego w Polsce

 

Charakterystyka i zalety mięsa: limousine, holsztyńsko – fryzyjska.

W Polsce występuje kilka mięsnych ras bydła, jednak wśród najpopularniejszych i najbardziej cenionych, warto wymienić limousine oraz odmianę holsztyńsko-fryzyjską. Ta pierwsza należy do ras bydła, których przeznaczenie ukierunkowane jest głównie na pozyskiwanie mięsa, z kolei druga, to w głównej mierze rasa mleczna, niemniej dobrze opasające się buhajki, stanowią niezwykle cenne źródło doskonałego mięsa.

Limousine – wołowina najwyższej klasy

Rasa Limousine to tzw. średni kaliber bydła mięsnego. Krowy tej rasy osiągają do 650-850 kg masy ciała, a w kłębie dochodzą do 135 cm (buhaje są większe i mogą ważyć do 1200 kg i mieć 145 cm w kłębie). Ich charakterystyczne jednolite czerwone, od koloru bułanego do ciemnoczerwonego umaszczenie oraz typowa dla bydła mięsnego zbita i silna budowa, czynią je doskonałym źródłem wysokiej jakości chudego mięsa.

Limousine wykazuje szybkie tempo wzrostu, a co za tym idzie, również doskonałą wydajność rzeźną(do 67,5%). Dorosłe osobniki mają niewielkie otłuszczenie, a ich mięso ma wyjątkowo wysokie walory smakowe i jest bardzo soczyste. Równomierne rozłożenie tłuszczu pomiędzy włóknami mięśniowymi daje efekt tzw. marmurkowatości. Rasę tę można w skrócie określić jako imponująco umięśnioną, a jej chude mięso ma doskonałe walory kulinarne. Jest to bydło najwyższej klasy tusz, osiągając poziom E.

Rasa holsztyńsko-fryzyjska i jej walory

Krowy rasy holsztyńsko-fryzyjskiej to krowy, które wykorzystywane są głównie do produkcji mleka, niemniej ten aspekt wymaga stworzenia im optymalnych warunków, stąd wielu hodowców decyduje się na wykorzystanie ich jako ogólnoużytkowe, w tym jako bydło mięsne.

Doskonale opasające się buhajki przyrastają do 600 kg, a wzrost intensywności żywienia w końcowej fazie opasu, pozwala skutecznie poprawić jakość ich mięsa. Bydło rasy holsztyńsko-fryzyjskiej daje wyjątkowo cenione mięso, które jest smaczne, lekkostrawne, kruche i doskonale sprawdza się w kulinariach. Najlepsze mięso pozyskuje się z osobników z około 18 miesiąca życia, kiedy to ich możliwości wzrostowe są maksymalne.

Źródła:

  1. rynek-rolny.pl
  2. odkryjmieso.pl
  3. bydlo.com.pl
FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.