FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Rozmowa z Jerzym Wierzbickim Prezesem Zarządu Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego cz. 2 - hodowla bydła w Polsce

Remigiusz Zagraba: Mięso wołowe posiada wiele zalet, jest bogate m.in. w witaminy z grupy B, a dokładnie B 6 i B 12, co jeszcze według Pana zasługuje na wyróżnienie i docenienie?

Jerzy Wierzbicki: Wołowina jest bogata w cynk, żelazo i co warto podkreślić, niezastąpionym źródłem witaminy B12.

RZ.:W ostatnim czasie dużo się mówi i piszę o dobrostanie zwierząt hodowlanych. Czy może Pan przybliżyć, jak wygląda hodowla bydła w Polsce i dlaczego właśnie po polską wołowinę, powinniśmy jako konsumenci sięgać?

JW.:W Polsce dominują małe stada, gdzie bydło jest chowane pod czujnym okiem gospodarza. Większość naszych gospodarstw wypełnia ponad standardowe wymagania w zakresie dobrostanu, choć nie mają na to potwierdzenia certyfikatami. Dla polskiego rynku taki certyfikat nie ma większego znaczenia, percepcja dobrostanu zwierząt jest wystarczająca.

W przypadku rynków zagranicznych, szczególnie sieci marketów, certyfikaty pozwalają na uzyskanie wyższej ceny, gdyż konsument chętniej sięga po takie mięso. W Polsce rozwija się dynamicznie system certyfikacji QMP (Quality Meat Program), który polega na kontroli i certyfikacji między innymi aspektów podwyższonego dobrostanu zwierząt.


Autor: Remigiusz Zagraba