FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Specjalnością szefa kuchni jest filet drobiowy po włosku - Restauracja Borowianka

 

Restauracja Borowianka mieści się w Ostrowie Wielkopolskim.

"Podajemy tradycyjne polskie dania oraz wykwintne potrawy europejskie" - mówi Andrzej Świtała, manager Restauracji w wywiadzie dla portalu FirmyMiesne. 

 

Prowadzicie obsługę imprez okolicznościowych. Co możecie zaproponować klientom?

Mamy świadomość, że śluby, komunie czy też inne ważne wydarzenia na zawsze pozostają w pamięci klientów. Pięknie urządzone sale, solidna obsługa, pyszne dania - to właśnie sprawia że Borowianka jest wymarzonym miejscem na zorganizowanie każdego typu przyjęcia.

Dajemy również możliwość zorganizowania imprezy w plenerze na terenie ośrodka. Duża sala wyposażona jest w nagłośnienie, a wszystkie sale są klimatyzowane. Jeśli chodzi o spotkania firmowe – dysponujemy trzema salami konferencyjnymi.

By w pełni sprostać oczekiwaniom gości, do każdego przyjęcia podchodzimy indywidualnie. Klient otrzymuje listę dań i sam wybiera dania, które będą serwowane. Oprócz przygotowywania smacznych potraw przez naszą załogę kuchenną, przywiązujemy również wagę do dobrej jakości obsługi klienta.

 

Co jest Państwa specjalnością?

Podajemy tradycyjne polskie dania oraz wykwintne potrawy europejskie. Specjalnością lokalu serwowaną na bankietach i imprezach okolicznościowych jest dziczyzna. Oferujemy dania drobiowe, wołowe, wieprzowe oraz ryby.

Specjalnością szefa kuchni jest filet drobiowy po włosku (filet grillowany zapiekany z ananasem, konfiturą i serem w zestawie w ziemniakami/frytkami) oraz pieczeń po myśliwsku (karkówka pieczona z grzybami leśnymi z ziemniakami bądź kluskami śląskimi z zasmażaną czerwoną kapustą).

Dużym powodzeniem cieszy się również kotlet ułański – schab faszerowany pieczarkami i serem w zestawie z frytkami i zestawem surówek.

 

Jakie wymagania posiadacie Państwo wobec dostawców?

.....

 

Co Państwa wyróżnia na rynku?

Posiadamy wieloletnią tradycję w branży restauratorskiej. Nasi kucharze zapewniają że dania są nie tylko smaczne, ale również zdrowe i wykwintnie podane. Serwujemy zarówno dania polskie, jak i kuchni europejskiej.

Miła, profesjonalna obsługa oraz nowoczesne zaplecze zapewnią zarówno wspaniały wypoczynek w rodzinnym gronie jak również udane spotkanie firmowe.

Oprócz restauracji, cieszącej się wysokim zainteresowaniem, dysponujemy obiektem noclegowym, który zajmuje pierwsze miejsce pod względem największej liczby oferowanych miejsc noclegowych spośród innych hoteli w regionie.

Restauracja Borowianka
63-400 Ostrów Wielkopolski
ul: Limanowskiego 134
tel. 62 735 36 66