FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Spożycie wołowiny będzie wzrastać- Michał Bartłomiejczyk Alimentura Polska

"Od naszych dostawców wymagamy rzetelności, profesjonalizmu"- mówi Michał Bartłomiejczyk, specjalista ds. handlu i logistyki Alimentury Polska w rozmowie z portalem FirmyMiesne.pl

1. Firma Alimentura specjalizuje się w dostawach mięsa wołowego, świeżego i mrożonego. Jakie kraje w Europie są w Waszym zasięgu?

Naszymi głównymi kierunkami są: Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Włochy oraz kraje bałkańskie, jednakże jesteśmy otwarci na nowe kierunki. 

2. Klienci obsługiwani przez  Państwa na rynku Europejskim to zakłady przetwórcze, hurtownie, a może sklepy i restauracje?

W zdecydowanej większości naszymi odbiorcami są zakłady przetwórcze, jednakże dostarczmy również wysoko wyselekcjonowane produkty do renomowanych hurtowni, skąd towar trafia do restauracji.

3. Jaki asortyment można znaleźć w ofercie Alimentury i dlaczego warto robić u Was zakupy?

W naszej ofercie znajdziecie Państwo praktycznie każdy asortyment wołowy, zaczynając od podrobów, mięs drobnych, przez wszystkie elementy, zarówno świeże jak i mrożone, kończywszy na ćwierćtuszach. Serwis oferowany przez firmę Alimentura bazuje przede wszystkim na dostarczeniu klientom towaru w pełni zgodnego z jego specyfikacją, towaru należycie wyselekcjonowanego od zaufanych i kompetentnych producentów. Nasi wykwalifikowani i doświadczeni selekcjonerzy są zawsze obecni na załadunkach co gwarantuje naszym Klientom, pewność otrzymania towaru zgodnego z oczekiwaniami.

4. Kto może zostać Państwa dostawcą i jakie warunki, oczekiwania powinien spełnić?

Naszym dostawcą może zostać ubojnia specjalizująca się w uboju bydła oraz zakłady rozbiorowe. Od naszych dostawców wymagamy rzetelności, profesjonalizmu w każdym aspekcie współpracy, słowności oraz co najważniejsze wysokiej jakości produktu.   

5. Mięso wołowe w Polsce spożywa się na poziomie ok. 1,7 kg na osobę w skali roku. Jak według Państwa będzie w Polsce rozwijało się spożycie wołowiny w przyszłości?

W mojej opinii, spożycie wołowiny w Polsce z każdym rokiem będzie wzrastać. Widać to nawet po coraz większej ilości punktów gastronomicznych specjalizujących się z daniach z mięsa wołowego np. steków bądź burgerów. Polacy coraz chętniej sięgają po wołowinę, sklepy mięsne oferują coraz bogatszą paletę produktów z mięsa wołowego np. steki sezonowane. Niestety wołowina w Polsce jest jeszcze stosunkowo dosyć droga. 

 

 

Alimentura Polska - elementy i ćwierci wołowe