FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Sylwia Wicherska menager restauracji Oberża pod Dzwonkiem

Restauracja Oberża Pod Dzwonkiem

Kaczka w sosie śliwkowo – jabłkowym z pyzami i modrą kapustą a może żeberka karmelizowane na miodzie i piwie? Co wybrać? Oba dania brzmią tak apetycznie, że aż ślinka cieknie. Poznańska restauracja Oberża Pod Dzwonkiem to wyśmienite potrawy kuchni polskiej tworzone wyłącznie z najlepszej jakości mięs.

 

Rozmawiamy z managerem restauracji – Sylwią Wicherską

Jak nazywa się Państwa restauracja i gdzie się znajduje?

Nasza restauracja nazywa się Oberża Pod Dzwonkiem. Mieścimy się przy ulicy Garbary 54 w Poznaniu.

Jakie potrawy mięsne serwowane są w restauracji?

W restauracji serwowane są dania kuchni polskiej. Jeśli chodzi o dania mięsne to w ofercie Oberży Pod Dzwonkiem znajduje się drób (kurczak, kaczka, gęsina), wieprzowina (schabowy, żeberka, karkówka, roladka, polędwiczki wieprzowe w różnych wariacjach), wołowina (filet mignon, tatar). Naszymi popisowymi daniami są m.in.: kaczka w sosie śliwkowo – jabłkowym z pyzami i modrą kapustą, żeberka karmelizowane na miodzie i piwie czy polędwiczki w sosie z zielonego pieprzu.

Kto może zostać dostawcą mięsa i wędlin w Państwa restauracji?

  

 

Oberża Pod Dzwonkiem

ul. Garbary 54 61-758 Poznań

tel.: 61  851 99 70