FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Szynka, karczek, produkty pieczone na maśle - lubelskie

Na polskim rynku jest już dostępna wieprzowa linia produktów  na maśle!

Firma Dobrosławów Henryka Amanowicza wprowadza nową linię produktów „Na maśle”, która dedykowana jest konsumentom lubiącym mięso wieprzowe w nieco innej odsłonie, przywołującej delikatną i śmietankową nutę smakową.

Trzy mięsa wieprzowe i pasztet!

Linia „Na maśle” to trzy wyjątkowe mięsiwa: Karczek pieczony na maśle - 98% karczku wieprzowego, Szynka pieczona na maśle - 98% szynki wieprzowej, Schab pieczony na maśle - 94% schabu wieprzowego i Pasztet robiony na maśle z dodatkiem wątroby wieprzowej.

 

Co wyróżnia produkty na maśle od Henryka Amanowicza ?

Produkty z najnowszej linii firmy Dobrosławów to: najwyższa jakość mięsa, jedyna taka receptura i naturalne przyprawy. Idealnie smakują na śniadanie i kolację. Już dostępne w sieci sklepów firmowych i w najlepszych sklepach w województwie lubelskim, mazowieckim i podkarpackim. 

Trochę o ZM Dobrosławów 

Zakłady Mięsne „Dobrosławów” Henryk Amanowicz obecny jest na rynku ponad dwudziestu lat. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Dobrosławów leżącej 6 km od Puław. Założycielem i prezesem zakładów jest Henryk Amanowicz. Od początku istnienia była to firma rodzinna, przywiązująca ogromną wagę do jakości oferowanych wyrobów, w celu jak najlepszego zaspokajania potrzeb konsumentów. ZM „Dobrosławów” oferują bogaty asortyment wędlin w ponad 80 gatunkach. Produkowany jest także pełen asortyment mięsa wieprzowego, wołowego i podrobów. Dumą ZM „Dobrosławów” są cieszące się uznaniem konsumentów takie wyroby jak: Kabanosy, Kiełbasa Głogowska, Pasztetowa, Boczek Prowansalski, Boczek Henryka, Salcesonik Puławski oraz wiele innych.

Zakłady Mięsne "DOBROSŁAWÓW" Henryk Amanowicz

 

Autor: Materiał promocyjny ZM Dobrosławów
FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.