FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Szynka wieprzowa, przysmak Ziemi Łódzkiej

Kuchnia łódzka jest różnorodna i niezwykle barwna, ukształtowały ją przede wszystkim wpływy: polskie, niemieckie, żydowskie i rosyjskie. Każda z tych narodowości wniosła swoje upodobania i przysmaki do kuchni regionu.

 

Aby stworzyć dobrą łódzką potrawę, trzeba oprzeć się na jak najlepszym surowcu. Szynka to chyba ulubiona wędlina Polaków, a umiejętnie przyrządzona stanie się wyśmienitą potrawą. W mięsie wieprzowym znajduje się dużo dobrze przyswajalnego białka. Mięso z szynki cechuje się przede wszystkim tym, że można przygotować go na różne sposoby: duszone, pieczone, ale chyba obowiązkowa w każdym polskim domu jest szynka wędzona. Może być konserwowana na sucho i na mokro. Najlepsza do tego celu jest szynka wieprzowa bez kości firmy Majos - Olczak.

 

Firma Majos-Olczak już od 26 lat zajmuje się skupem, ubojem oraz rozbiorem wieprzowiny w województwie łódzkim. Jej siedziba mieści się w Czarnożyłach, w okolicy Wielunia. W asortymencie firmy oprócz szynki znajdują się również półtusze wieprzowe oraz elementy mięsa wieprzowego. Należy podkreślić, że zakład bazuje wyłącznie na polskich hodowcach. Obecnie sprzedaż prowadzona jest na terenie trzech województw: łódzkiego, opolskiego i śląskiego.

 

Zakład Przetwórstwa Mięsa Ubojnia trzody chlewnej Majos-Olczak Sp. j.

     

    


Autor: Anna Łydek