FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Wiejski stół wędlin czyli kiełbasa wiejska i salceson ozorkowy

Wyjątkowy smak i ogromna popularność produktów, wchodzących w skład wiejskiego stołu, jest efektem kontynuowania starych tradycji rodzinnych oraz stosowania sprawdzonych przez pokolenia receptur. Tradycyjne wyroby wiejskie, bez zbędnych dodatków chemicznych, to pyszna, zdrowa propozycja zarówno na imprezy rodzinne, jak i spotkania firmowe. Produkty z wiejskiego stołu, zaserwowane gościom podczas wesela czy innego spotkania okolicznościowego, zadowolą podniebienia nawet najbardziej wybrednych amatorów wyrobów mięsnych. Warto więc przyjrzeć się szerokiej gamie oferowanych propozycji i wybrać sprawdzone, najlepsze jakościowo produkty.

Zakład Przetwórstwa Mięsa Matthias Sp. z o.o. z Modliborzyc w województwie lubelskim to ceniony przez klientów producent naturalnych wędlin tradycyjnych, wytwarzanych z wysokiej jakości surowca. Najnowsza propozycja firmy obejmuje kiełbasę wiejską i salceson ozorkowy - wyśmienite wyroby, przywołujące niezapomniany smak dawnych lat. Produkty z linii Wiejski stół – polskie jadło to powrót do tradycji w jej najlepszym wydaniu.

Kiełbasa wiejska- jest wyrobem czysto wieprzowym, produkowanym ze starannie wyselekcjonowanego mięsa młodych sztuk trzody, pochodzącej z tradycyjnych, gospodarskich inwentarzy, mieszczących się w ekologicznych regionach Lubelszczyzny i Roztocza. Proces produkcji przebiega bez dodatku konserwantów, przy wykorzystaniu naturalnych, jadalnych osłonek. Wędzenie i pieczenie odbywa się w tradycyjnych wędzarkach, opalanych naturalnym drewnem bukowym i olchowym, nadającym wyrobowi niepowtarzalny smak, doskonały aromat i apetyczną barwę. Całości dopełniają idealnie wyważone kompozycje najlepszych przypraw, w szczególności czosnku i pieprzu, którym kiełbasa wiejska zawdzięcza swój typowy, powszechnie ceniony swojski smak.

Salceson ozorkowy– to swojski wyrób podrobowy, produkowany na sposób domowy z podrobów wieprzowych. Bogaty skład, obejmujący duży udział ozorków i golonki wieprzowej zapewnia najwyższą jakość produktu. Salceson jest uprzednio peklowany w zalewie i gotowany oraz umieszczany w osłonce. Naturalne przyprawy (czosnek, kminek i pieprz) podkreślają charakterystyczny smak salcesonu ozorkowego.

Wędliny z wiejskiego stołu, wytwarzane jak naturalne, wiejskie produkty, są wyjątkową propozycją skierowaną do tych, którym spowszedniały wyroby, pochodzące z produkcji przemysłowej. W skład wyjątkowej linii produktów mięsnych Wiejski stół - swojskie jadło wchodzą:

·         Głowa faszerowana

·         Schab korona

·         Udziec podkarpacki

·         Kabanosy

·         Kiełbasa wiejska

·         Smalczyk domowy

·         Kaszanka pieczona

·         Salceson ozorkowy

·         Szynka z lubelskiej zagrody

·         Karczek z lubelskiej zagrody

·         Boczek z lubelskiej zagrody

 

Wyroby produkowane są w sposób tradycyjny. O ich wyjątkowości decyduje przede wszystkim dobór surowca – mięso, przeznaczone na produkcję, selekcjonowane jest ze sztuk pochodzących od rolników – dzięki temu jest naturalne. Następnie mięso jest peklowane oraz poddawane procesowi obróbki termicznej. Produkcja odbywa się według starych metod i receptur.

 

 

 

 

 

 

Wiejski stół zamawiany jest głównie na wesela, imprezy okolicznościowe oraz firmowe, jako catering na terenie Lublina i okolic. Wśród odbiorców znajdują się również klienci indywidualni.

 

Zakład Przetwórstwa Mięsa "Matthias" Sp. z o.o.


Autor: Materiał promocyjny ZPM MATTHIAS

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.