FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Wizyta w Kownie Ministra Rolnictwa

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki odwiedził w piątek Targi AGROBALT 2014 w Kownie, na Litwie. Wizyta odbywała się na zaproszenie ministra rolnictwa Republiki Litewskiej Vigilijusa Jukny.

Targi były też okazją do bilateralnego spotkania ministrów. Głównym tematem rozmów była sytuacja na rynku wieprzowiny i podejmowane działania w celu przezwyciężenia trudnej sytuacji tego sektora. Spotkanie odbywało się w dniu, kiedy służby weterynaryjne Federacji Rosyjskiej ogłosiły zakaz wwozu gotowych produktów mięsnych z Polski i Litwy od dnia 7 kwietnia br.

Minister Marek Sawicki przedstawił działania podejmowane w związku z wystąpieniem u 2 dzików ASF na terenie Polski przy granicy z Białorusią. Środki te zostały wprowadzone w wyznaczonych strefach: z ograniczeniami oraz ochronnych (buforowych).

Jednocześnie, Polska jest na etapie wprowadzania programu rekompensat dla producentów trzody w wyznaczonej strefie, kwalifikującej się do takich rekompensat. Minister Sawicki podkreślił potrzebę poszukiwania możliwości wsparcia rolników prowadzących działalność w pozostałych regionach kraju w związku z trudnościami eksportu wieprzowiny również do Państw Trzecich. Na ten temat szef polskiego resortu rolnictwa rozmawiał z ambasador Japonii, która również odwiedziła targi Agrobalt.

Litewski minister rolnictwa V. Jukna podzielił obawy o rozwój rynku wieprzowiny związane z nałożonymi sankcjami z tytułu znalezienia na obszarze Litwy w styczniu br. 2 padłych dzików, zarażonych ASF. Sytuacja na Litwie dotyczy 3 tys. świń. Minister Jukna przygotowuje wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie rekompensat dla rolników.

W czasie rozmów dwustronnych minister Marek Sawicki poruszył również kwestię potrzeby wprowadzenia środków (np. redukcji współczynnika tłuszczowego) dla miękkiego lądowania sektora mleczarskiego na rok przed zniesieniem kwot mlecznych, których likwidacji Polska nigdy nie popierała. Litwa w 80% wykorzystuje poziom dostępnych kwot mlecznych, wobec tego nie zgłasza potrzeby zniesienia sankcji za ich przekroczenie. Minister Jukna powiedział jednak, że może wykazać dużą elastyczność w tym zakresie.

Podczas Targów minister Marek Sawicki spotkał się z wystawcami sprzedającymi polskie produkty na rynku litewskim.

 

Źródło: MRiRW

 

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.