FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu

Sekretarz stanu Tadeusz Romańczuk gościem Forum ,,Dobrosąsiedztwo" w Mińsku

Polski sekretarz stanu Tadeusz Romańczuk w dniach 6-7 czerwca 2019r. uczestniczył w XXII Polsko-Białoruskim Forum „Dobrosąsiedztwo”, które odbywało się w Mińsku. W skład polskiej delegacji biorącej udział w  tym wydarzeniu wchodzili też marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz podsekretarz stanu w MPiT Tadeusz Kościński.

Podczas uroczystego otwarcia Forum sekretarz stanu Tadeusz Romańczuk podkreślił znaczenie rolnictwa w polsko-białoruskiej współpracy gospodarczej. W tym temacie wyraził zadowolenie, iż w tegorocznej edycji Forum kwestia rolnnictwa została odpowiednio wyeksponowana. Wiceminister zaznaczył, że wydarzenie będzie okazją do wymiany opinii oraz nawiązywania nowych interesujących kontaktów, w tym także biznesowych oraz naukowych. Zachęcił do wzięcia udziału w sesjach tematycznych, organizowanych w ramach Forum, m.in. z  przedstawicielami polskiego resortu rolnictwa.

Istotnym punktem wizyty w Mińsku było też spotkanie sekretarza stanu Tadeusza Romańczuka z ministrem rolnictwa i żywności Białorusi Anatolijem Khotko. Ministrowie wyrazili gotowość do kontynuacji wspólnych działań i inicjatyw dotyczących sektora rolnego. W szczególności podkreślili zainteresowanie promowaniem rozwoju wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi oraz wzajemnych inwestycji w sektorze rolnym.

W związku z tym strona polska ponownie zwróciła się do partnerów białoruskich z prośbą o zniesienie ograniczeń wprowadzonych w wyniku wystąpienia w Polsce ASF. Dyskutowano również o rozwoju współpracy na poziomie eksperckim, a także o pracach nad projektem Umowy dotyczącej zwalczania wścieklizny na terytorium Białorusi w latach 2019-2020.

Sekretarz stanu Tadeusz Romańczuk wraz z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Tadeuszem Kościńskim, uczestniczył również w spotkaniu w formacie trójstronnym z ministrem regulacji antymonopolowej i handlu Republiki Białorusi Władimirem Kołtowiczem. Rozmowy stanowiły kolejną okazje do omówienia polsko-białoruskiej współpracy gospodarczej, w tym także w obszarze sektora rolno-spożywczego.

Ponadto, wiceminister T. Romańczuk wraz z delegacją MPiT odwiedził odbywającą się w dniach 4-9 czerwca 2019r. Międzynarodową Wystawę BELAGRO, w której uczestniczyli m.in. polscy wystawcy. Sekretarz stanu wyraził nadzieję, że udział w wystawie przyczyni się do powstania nowych, trwałych i wzajemnie korzystnych relacji biznesowych.

Białoruś jest dla Polski kluczowym i perspektywicznym partnerem w zakresie współpracy w dziedzinie rolnictwa. Wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych na Białoruś w 2018 roku wyniosła blisko 231 mln EUR. Według danych za pierwszy kwartał 2019 r. wartość ta wyniosła 71,3 mln EUR. 

 

Źródło: Ministertwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.