FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Linia rozbioru głów wieprzowych- dochodowe rozwiązanie

Mięso z głów wieprzowych wykorzystywane jest w przetwórstwie mięsnym przede wszystkim do wyrobu salcesonów, galaret, pasztetów, nadzień mięsnych, kiełbas, kiszek i innych. Świeże mięso charakteryzuje się jasno różową barwą.

Takie mięso można pozyskiwać na kilka sposobów min.:

- obróbka we własnym zakresie - ręczna, która jest jednak bardzo czasochłonna i kosztowna, daje jednak sporą kontrolę nad pochodzeniem mięsa, które będzie użyte do produktu. Obecnych coraz większe braki odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, a także stale rosnące koszty prowadzenia działalności powodują, że zdecydowanie odchodzi się od tej metody,

- zakup oddzielonego mięsa już gotowego - daje oszczędności głównie czasowe, a także wygodę. Jednak w tym przypadku nie mamy pewności w 100% co do oczekiwanej jakości mięsa, która jest na dzisiejszym rynku kluczową przewagą konkurencyjną. Cena takiego mięsa będzie miała także wpływ na cenę ostateczną gotowego produktu, gdyż z pewnością będzie ono droższe;

- optymalnym rozwiązaniem może być linia do obróbki głów, która pozwala uzyskać znaczne oszczędności, jest alternatywną dla braków kadrowych, a  przede wszystkim zapewnia oczekiwaną jakość mięsa, dzięki któremu wyprodukowane wyroby takie, jak salcesony, pasztety, galarety, kiełbasy, galarety i wiele innych będą mogły być konkurencyjne na rynku i zdobywać podniebienia konsumentów.

Jednym z czołowych polskich producentów linii do rozbioru głów wieprzowych jest firma KMTech, która uruchamia linię, wdraża personel robocie na linii oraz serwisuje linię. 

Linia KMTech pozwala na:

-  znaczne ograniczenie zużycia energii potrzebnej do gotowania i wychładzania głów wieprzowych,

-  precyzyjną i wygodną obróbkę głów z wydzieleniem klasy surowca,

-  utrzymanie wysokich standardów higieny,

-  wyższą wydajność: od 200 do 600 głów na godzinę,

-  60% głowy wieprzowej przerobić na cenny surowiec,

-  pracę  głównie w średnich lub dużych zakładach, a także w małych firmach specjalizujących się w rozbiorze mięsa, głównie głów wieprzowych.

KMTech z siedzibą w Toruniu jest uznanym producentem linii do uboju i rozbioru miesa, działa na rynku polskim oraz zagranicznych od 12 lat.

 

Jeśli jesteś zainteresowany ofertą - zapraszamy do kontaktu

nr. tel: 604-072-400, lub e-mail: handlowy@kmtech.pl,

a udzielimy wszelkich dodatkowych informacji.

 

Czytaj więcej o innych urzadzeniach KMTech klikając tutaj.