FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

ASF w Europie Zachodniej

Dotychczas przypadki afrykańskiego pomoru świń u świń i dzików wykryto w Rosji, Chinach oraz niektórych krajach środkowo- i wschodnioeuropejskich należących do UE. Zidentyfikowanie dwóch zakażonych dzików w Belgii jest pierwszym przypadkiem wykrytym w Europie Zachodniej. 

Belgijska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (AFSCA) oraz Ministerstwo Rolnictwa Belgii zwołały 13 września br. spotkanie kryzysowe w celu omówienia wdrożenia szybkich działań. Działania te dotyczyć będą przede wszystkim populacji dzików, ale również populacji świni domowej w celu zapobieżenia przeniknięcia wirusa do gospodarstw. AFSCA powiedziała, że przypadki te wykryte zostały ze względu na dobrze wdrożony program monitoringu, a także ponieważ Belgia jest przygotowana na wypadek podobnych zdarzeń. 

Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca stwierdził: „Wykrycie zainfekowanych dzików w Belgii wczoraj martwi nas wszystkich. Z drugiej strony sytuacja ta pokazuje również, że istnieje zdolność do szybkiej odpowiedzi i efektywnego działania UE oraz krajowych władz publicznych. Wszystkie organizacje członkowskie ściśle współpracują z odpowiednimi służbami oraz stronami zainteresowanymi w celu powstrzymania rozprzestrzeniania choroby.” 

EU jest ważnym eksporterem wieprzowiny i produktów wieprzowych. Dlatego istotne jest też, żeby międzynarodowi partnerzy handlowi zaakceptowali wszystkie ustanowione środki mające na celu powstrzymanie afrykańskiego pomoru świń, jak również restrykcyjne środki bioasekuracji powzięte przez rolników, a poprzez to utrzymali zaufanie do tego sektora. 

W tych trudnych czasach dla europejskiej branży wieprzowej, kiedy to zmaga się ona ze spadkami cen oraz zamknięciem rynków eksportowych niezbędne jest, żeby władze europejskie i krajowe ustanowiły skuteczne oraz szybkie środki w celu wsparcia sektora, począwszy od dotkniętych rolników. 

Przedstawiciele społeczności naukowej jasno stwierdzili, że afrykański pomór świń przenosi się jedynie pomiędzy świniami i dzikami i nie zagraża ludziom. Z tego względu musimy poinformować obywateli, którzy mogą mieć kontakt z tymi gatunkami, że mogą oni odgrywać aktywną rolę poprzez powzięcie podstawowych środków, które mogą zapobiec rozprzestrzenianiu afrykańskiego pomoru świń. Pozostałe strony zainteresowane, a szczególnie myśliwi, będą miały kluczową rolę do odegrania w zapobieganiu i powstrzymaniu choroby.

 

Źródło: Copa Cogeca 

 

Partnerzy portalu 

  

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.