FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Konsultacje publiczne w Piotrkowie Trybunalskim w sprawie rozwoju wsi

Trwają konsultacje publiczne projektu Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 (SZRWRiR 2030).

19 czerwca br. odbyło się pierwsze spotkanie, zorganizowane przez MRiRW w ramach wspomnianych konsultacji, w Piotrkowie Trybunalskim. Wziął w nim podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.

Wiceminister zaprezentował omawianą strategię. Zaznaczył, że do osiągnięcia głównego celu SZRWRiR 2030, czyli wzrostu dochodów mieszkańców obszarów wiejskich mają prowadzić działania pogrupowane w trzy cele szczegółowe:

  • zwiększenie opłacalności produkcji rolnej i rybackiej;
  • poprawa jakości życia, infrastruktury i stanu środowiska;
  • rozwój przedsiębiorczości, pozarolniczych miejsc pracy i aktywnego społeczeństwa.

 

Do każdego celu szczegółowego omówiono kierunki interwencji. − Warto się z nimi zapoznać, bo to precyzyjny plan działania wobec obszarów wiejskich na następną dekadę, zapowiedź sposobów wykorzystywania środków unijnych na lata 2021-2027 – powiedział wiceminister Zarudzki.

Spotkanie było szansą do rozmów z rolnikami. Wśród poruszanych kwestii, oprócz założeń SZRWRiR znalazły się także problemy związane z afrykańskim pomorem świń, uruchomionego ostatnio programu wspierającego regeneracyjne wapnowanie gleb czy zagadnienie współpracy między rolnikami, która pozwoli na szybszy rozwój i uzyskiwanie wyższych dochodów.

Służby wojewody odpowiedziały, iż podjęto działania zapobiegawcze – województwo łódzkie jest jedynym w kraju, w którym uruchomiono sanitarny odstrzał dzików mimo tego, że ASF jeszcze tutaj nie dotarł. Już tylko z ostatniego rozporządzenia wojewody wynika, że do końca września myśliwi mają tutaj odstrzelić następne 730 dzików, następne, bowiem wcześniej ich populację zmniejszono o blisko 2 tys. szt.

W nawiązaniu do programu dot. regeneracyjnego wapnowania gleb Ryszard Zarudzki ogłoszono, że na ten program przeznacza się 300 mln. zł. − To dużo, choć mogło by być więcej. Ograniczenia wynikają z dążenia do tego, żeby ten program nie był jednoroczny, ale trwał co najmniej kilka lat. Na początek zrobimy to przez jeden, dwa lata, żeby dać impuls do podjęcia przez rolników wapnowania, zwłaszcza w województwie łódzkim o największym w kraju procencie zakwaszonych gleb. Później będziemy na to nakładać jeszcze inne formy wsparcia – mówił wiceminister.

W spotkaniu uczestniczyło 170 osób, głównie rolników i mieszkańców obszarów wiejskich, a także działaczy samorządowych i przedstawicieli instytucji działających na rzecz tych obszarów, w tym doradztwa rolniczego.

Współorganizatorami wydarzenia byli: parlamentarzyści Antoni Macierewicz i Robert Telus, Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Łodzi, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łodzi oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Pozostali goście zaproszeni do zabrania głosu podczas spotkania nawiązywali do początków prac nad SZRWRiR 2030, tj. diagnoz wojewódzkich. Podkreślali, że obszary wiejskie nie są jednorodne, wobec tego programy ich rozwoju powinny brac pod uwagę lokalne zasoby, specjalizacje, lokalny potencjał rozwoju, które dla województwa łódzkiego zostały zidentyfikowane i dokładnie opisane. Dlatego SZRWRiR 2030 była budowana z wykorzystaniem diagnoz ze wszystkich województw.

Przedstawiony został także szeroki program wspierania obszarów wiejskich z funduszy wojewódzkich, m.in. poprzez dofinansowanie do spółek wodnych, grantów sołeckich, budowy dróg dojazdowych do gruntów rolnych czy do inwestycji wodno-ściekowych i budowy targowisk.

Konsultacje publiczne potrwają do 2 lipca 2019 r. i przybiorą różne formy. Od indywidualnych, za pomocą formularzy zgłaszania uwag udostępnionych na stronie internetowej ministerstwa, do wysłuchań publicznych podczas spotkań regionalnych z interesariuszami.

 

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.