FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Mięso wołowe – co warto wiedzieć?

Wołowina to mięso bardzo popularne na świecie. W Stanach Zjednoczonych króluje pod postacią steków, we Francji występuje jako wykwintne danie Chateaubriand, w Europie często gości na stołach w boeuf Strogonow czy też w austriackim geschnetzeltes (potrawka z cielęciny). Amatorzy mięsa surowego zachwalają tatar i carpaccio wołowe. Cielęcina to mięso polecane w szczególności małym dzieciom. W Polsce spożycie wołowiny rośnie, w 2016 r. wyniosło 2,1 kg na mieszkańca.

Wołowina jest mięsem delikatnym. Najszlachetniejsze elementy to polędwica i rostbef. Rostbef w całości idealnie nadaje się na pieczeń, a z pociętych kawałków przyrządza się steki New York, z polędwicy natomiast powstają steki filet mignon. Wyśmienite kotlety można otrzymać jedynie z najlepszej jakości mięsa. Ważny jest jego kolor (malinowy lub głęboko czerwony) oraz charakterystyczne marmurkowanie, czyli widoczne w przekroju żyłki tłuszczu. Rostbratel i antrykot to również wysoko cenione elementy mięsa. Z antrykotu powstają steki rib eye lub cote de boeuf, rozbratel jest dobrą częścią do zrobienia steków minutowych. Łopatka wołowa idealnie nadaje się do duszenia, choć z mięśnia podgrzebieniowego można usmażyć flat iron steak. Szponder i karkówka wzbogacają smak zup i dań jednogarnkowych. Szponder, czyli żebra wołowe, wyśmienicie smakuje też w postaci wędzonej lub grillowanej. Pręga, inaczej goleń, jest aromatyczną bazą pod gulasz, a pokrojona w plastry nadaje się na bulion. Źródłem innych, smakowitych potraw jest udziec wołowy. Z części krzyżowej powstają rump steki, jej ogonek zaś - maminha - jest doskonała na szaszłyki lub tatar. Zrazową górna i dolną, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się do gotowania zrazów. Nieodkrytym do tej pory w Polsce materiałem na steki jest ogonek dolnej zrazowej - picanha. Mięso z udźca, w szczególności skrzydło wołowe, szeroko wykorzystywane jest w kuchni wietnamskiej. Ligawa znakomicie nadaje się na bitki lub suszenie.

Jako mięso czerwone wołowina jest źródłem pełnowartościowego białka. Jak podaje Monika Zymon, w żadnym innym produkcie nie znajduje się tak wiele lekkostrawnego i łatwo przyswajalnego białka (18−23%). Wołowina charakteryzuje się stosunkowo niewielką zawartością tłuszczu, nieprzekraczającą 5%, tłuszcz natomiast jest w niej nośnikiem smaku, im mięso tłustsze i bardziej marmurkowate, tym bardziej smakowite i soczyste. Mięso wołowe jest bogate w fosfor, miedź, magnez, siarkę oraz witaminy A, E, D, H i PP, zawiera także więcej przyswajalnego żelaza niż mięso innych gatunków zwierząt rzeźnych. W wołowinie znajduje się również duża dawka witaminy B12, która ma działanie antytoksyczne i zapobiega niedokrwistości.

Osobom i instytucjom, poszukującym mięsa wołowego najwyższej jakości, polecamy by zapoznały się z działalnością Zakładu Mięsnego CHOBOT MEAT. Oferta producenta dostosowana jest do potrzeb restauracji, które w swej działalności wykorzystują mięso młode o najwyższej klasie marmurkowatości, jak i do wymagań hurtowni oraz sklepów, gdzie liczy się kolor elementów i ćwierci, a także niska zawartość zewnętrznej okrywy tłuszczowej. Również producenci pierogów, burgerów, kebabu, tatara czy innych wyrobów garmażeryjnych odnajdą w ofercie CHOBOT MEAT produkty odpowiadające potrzebom i specyfice ich działalności. Firma CHOBOT MEAT eksportuje swoje towary głównie do krajów Unii Europejskiej, ale jest też w stanie dostarczyć mięso do każdego punktu na terytorium Polski zarówno w postaci świeżej, jak i zapakowane próżniowo.

 

Zakłady Mięsne CHOBOT MEAT

 

 

Źródło:

http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-statystyczny-rolnictwa-2016,6,10.html;

http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/handel/rynek-wewnetrzny-w-2016-r-,7,22.html;

M. Zymon Walory odżywcze i smakowe wołowiny oraz możliwości ich kształtowania. "Wiadomości Zootechniczne" 2012, nr 4;

S. Knappe, S. Schlimm, M. Schuster, S. Ziemann Księga mięsa. Mięso i kuchnia mięsna;

Właściwości odżywcze wołowiny kulinarnej. "Gospodarka Mięsna" 2008 nr 5;

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/wolowina-najpopularniejsze-na-swiecie-dania-z-wolowiny_42011.html.

 

 


Autor: Materiał promocyjny firmy ZM CHOBOT MEAT, autorzy: Anna Łydek, Mateusz Ludwiniak

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.