14 listopada br. odbyło się Ogólnopolskie Sympozjum Hodowców i Przetwórców bydła mięsnego, które zorganizowała Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI).
Wiceminister Jacek Czerniak podkreślił osiągnięcia branży bydła mięsnego, jakie dokonały się w ostatnich latach. Polska jest wiarygodnym i docenianym partnerem, który daje gwarancję właściwej jakości zdrowotnej dla żywności produkowanej na naszym terytorium. Polska żywność nie tylko jest bezpieczna dla konsumenta, lecz także pożądana na rynku unijnym i w państwach trzecich. Polska jest wiarygodnym i docenianym partnerem, który daje gwarancję właściwej jakości zdrowotnej dla żywności produkowanej na naszym terytorium – zapewnił wiceminister.
Jak wiadomo gwarancję bezpieczeństwa żywnościowego Polski oraz całej Unii Europejskiej warunkuje utrzymywanie wysokiego poziom zdrowotnego zwierząt hodowlanych. Wiceminister zauważył, iż skutki chorób oraz środki konieczne do walki z występującymi zagrożeniami mogą wyrządzać znaczące szkody tak pojedynczym zwierzętom, jak i całym ich populacjom. To również stan zagrożenia dla gospodarki i zdrowia publicznego.
– Z tego powodu Unia Europejska już od 2007 r. promuje w zakresie zdrowia zwierząt strategię „lepiej zapobiegać niż leczyć” – przypomniał wiceminister. To oznacza maksymalizację wysiłku na poziomie stosowanie środków zapobiegawczych, skutecznego nadzoru nad chorobami i natychmiastowe zwalczanie ognisk zapalnych. Olbrzymią rolę w tym procesie odgrywają również badania naukowe, których celem jest zmniejszanie zachorowalności zwierząt To aktualnie najważniejsze wyzwania stojące przed służbami weterynaryjnymi i instytutami badawczymi, ale także przed samymi hodowcami i związkami branżowymi.
Sektor wołowiny jest rynkiem najbardziej stabilnym spośród rynków mięsa w Polsce. Ze względu na korzystne, naturalne warunki produkcji wołowiny, walory polskiego produktu doceniane są na rynkach unijnych i w krajach trzecich. W ubiegłym roku Polska uzyskała prawo możliwość sprzedaży wołowiny do Chin i Wietnamu, a dostęp do rynków kolejnych krajów azjatyckich jest aktualnie negocjowany. Już w marcu 2024 r. Polska uzyskała renegocjowanie wzoru świadectwa weterynaryjnego zdrowia dla eksportowanego mięsa wołowego oraz bydła rzeźnego do Algierii.
Produkcja bydła prowadzona jest obecnie w ok. 270 tys. gospodarstw (liczba siedzib stad), w których hodowanych jest blisko 6 273,2 tys. szt. bydła. Polska produkcja wołowiny ukierunkowana jest głównie na eksport (ok. 80 proc. krajowej produkcji), największym rynkiem (ok. 80 proc.) pozostają wciąż kraje UE.
Od stycznia do sierpnia 2024 r. eksport polskiej wołowiny wzrósł, w relacji rocznej, ilościowo o blisko 4 proc. (do 277,5 tys. ton), a wartościowo o ponad 5 proc. (do 1,6 mld euro); na uwagę zasługuje dynamiczny wzrost eksportu polskiej wołowiny do Turcji (wzrost eksportowanych ilości o ponad 80 proc. w relacji rok do roku).
Źródło: MRiRW