FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Polska wołowina do produkcji wędlin

 

Polska wołowina podbiła już podniebienia Europejczyków, Azjatów, teraz czas na rozwój w rodzimym kraju, czyli w Polsce. Wołowina to rodzaj mięsa, który powoli odzyskuje swoją pozycję na polskim rynku. W latach 90. jej spożycie było praktycznie 10-krotnie większe niż obecnie, a to głównie ze względu na dodawanie jej do wyrobu kiełbas. Zakłady przetwórcze przestały dodawać wołowinę ze względu na jej rosnącą cenę. Jednak w związku z tym, że Polacy mają coraz zasobniejsze portfele, wiele podróżują, a dzięki temu poznają nowe potrawy, a także zwracają uwagę na to, co jedzą, przed polskimi producentami otwierają się nowe ciekawe perspektywy.

Na wysokiej jakości wołowinę w kolejnych latach zapotrzebowanie będzie rosnąć nie tylko wśród restauratorów, sklepów detalicznych, ale także przetwórców, którzy będą starali urozmaicić swoją ofertę, odważniej wprowadzając przetwory oparte na mięsie wołowym min. szynki, kiełbasy, dania grillowe i inne.

Kluczem do tego, aby zaspokoić coraz bardziej rosnące wymagania klientów jest wysoka jakość, zagwarantowana na każdym etapie jej produkcji. Jedną z czołowych ubojni w Polsce jest specjalizująca się w uboju bydła od 1994 roku firma Murawscy z Żerkowa (województwo wielkopolskie). Gwarantuje ona dostawę świeżych ćwierci wołowych byków, krów oraz jałówek  kompensowanych, które dają duże możliwości podziału na pożądane produkty sprzedażowe, a także w znacznym stopniu ułatwiają dalsze przetwórstwo. Firma Murawscy stosuje cięcie pistoletowe i zwykłe, a środki transportu, którymi ćwierci są dostarczane, wyposażone są  w specjalne haki. Przewożone mięso jest idealnie schłodzone dzięki specjalistycznemu systemowi chłodzenia.
 


 

Ćwierci wołowe wielkopolskie - Ubojnia Murawscy