Z poprzednich artykułów dowiedzieliśmy się jak określić potencjał rynku i zastanowiliśmy się dlaczego chcemy otworzyć sklep mięsny. Dzisiaj zajmiemy się równie ważnym zagadnieniem, a mianowicie wyborem odpowiedniej lokalizacji pod sklep mięsny. To gdzie będziemy prowadzić sklep ma bardzo duże znaczenie i w dużym stopniu decyduje, czy osiągniemy sukces, czy też będziemy zmuszeni do likwidacji placówki handlowej, gdyż nie będziemy mieli wystarczającej liczby klientów.
Kiedy określiliśmy już potencjał rynku, wiemy gdzie klienci dokonują zakupów należy zastanowić się, gdzie będziemy prowadzić naszą placówkę.
Biorąc pod uwagę różne warianty zastanowimy się, które miejsce przyniesie nam najwięcej korzyści. Poniżej przedstawimy kilka możliwości wraz z krótką charakterystyką.
Centrum miasta
Jeśli centrum miasta jest handlowe i panuje duże natężenie ruchu pieszego, to warto wziąć pod uwagę otwarcie sklepu mięsnego w tej części miasta. Na szczególną uwagę zasługują miasta do 100 000 mieszkańców. Trudno nam będzie uzyskać satysfakcjonujące obroty w sklepie mięsnym, który swoją lokalizację będzie miał na rynku np. Krakowa, gdzie czynsze z reguły są bardzo wysokie, a mieszkańcy nie koniecznie będą zaopatrywać się w mięso i wędliny, płacąc dużo wyższą cenę, niż mogą uzyskać w sklepie na osiedlu.
Wolnostojący sklep mięsny na osiedlu
Jeśli badania, które przeprowadziliśmy wskażą, że taki sklep ma rację bytu, to można taką opcje wziąć pod uwagę. Niemniej jednak należy zadać sobie pytanie, czy klienci będą przychodzić tylko po same mięso i wędliny. W ciągle zmieniającym się sposobie myślenia konsumentów, którzy cenią sobie wygodę i pragną oszczędzać czas, robiąc podstawowe zakupy w jednym miejscu– powinniśmy wziąć pod uwagę rozwiązania alternatywne np. rozważyć rozszerzenie asortymentu o podstawowe artykuły spożywcze takie jak świeże pieczywo, ser czy też produkty dla dzieci. Dobrym rozwiązaniem będzie również poszukanie lokalizacji w sąsiedztwie, którego znajdują się sklepy ogólnospożywcze lub ciąg handlowy.
Stoisko lub sklep na targowisku
Konsumenci coraz rzadziej wybierają targowisko jako miejsce zakupu mięsa i wędlin. Wszystko zależy jednak od tego, w jakich warunkach będziemy prowadzić sprzedaż. Czy będzie to budka z możliwością sprzedaży przez okienko, czy też specjalistyczny sklep mięsny, doskonale wyposażony i spełniający wszystkie standardy higieniczne. Należy także wziąć pod uwagę ilość dni handlowych, co będzie miało istotny wpływ na rentowność sklepu.
Stoisko komplementarne w galerii handlowej lub w sklepie dyskontowym
To jedna z najlepszych lokalizacji na sklep mięsny. Przede wszystkim ze względu na bardzo duży przepływ potencjalnych klientów. Występuje duże prawdopodobieństwo, że klienci robiący podstawowe zakupy spożywcze kupią u nas mięso i wędliny. Bardzo często takie stoiska są już zaadoptowane pod tego typu działalność. Pozwoli to zmniejszyć koszty uruchomienia placówki i przeznaczyć je na inny cel np. promocję sklepu.
Stoisko w supermarkecie lub sklepie samoobsługowym
Właściciele sklepów ogólnospożywczych coraz częściej rezygnują z prowadzenia stoisk mięso-wędliny i szukają najemców, którzy sami będą go prowadzić i o nie zadbają. Jeśli jest to sklep dobrze zarządzany, to taką opcję należy wziąć poważnie pod uwagę. Dużym plusem będzie tutaj gotowe i przystosowane stoisko mięsne, pozwalające zaoszczędzić sporą część środków przeznaczonych na inwestycje, co z kolei można przełożyć na promocję i działania marketingowe sklepu . Również przepływ klientów będzie bardziej przewidywalny i mierzalny.
Auto sklep/ handel okrężny
Bardzo dobry sposób na prowadzenie sprzedaży mięsa i wędlin. Przede wszystkim ze względu na bardzo dużą elastyczność tzn. zmianę lokalizacji w przypadku generowania niezadowalających obrotów . Sprzedaż z auto-sklepu najczęściej odbywa się w różnych miejscach min. na targowiskach, osiedlach. Warunkiem jest, aby tego typu pojazd spełniał wymogi sanepidu oraz innych organów odpowiedzialnych za kontrolę tego typu placówek handlowych. Ten rodzaj działalności można również wykorzystać do promocji swoich produktów, a także do badania rynku, a w miejscu gdzie znajdzie się najwięcej zadowolonych konsumentów otworzyć sklep stacjonarny, ponosząc jednocześnie mniejsze ryzyko inwestycji.
Podjęcie decyzji odnośnie idealnego miejsca na sklep mięsny zależy od Państwa.