FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Jakie dokumenty do otwarcia sklepu mięsnego?

fot.pixabay

Jakie dokumenty i zezwolenia będą potrzebne do otwarcia sklepu mięsnego?

Każdy zakład produkcji żywności lub wprowadzający żywność do obrotu podlega obowiązkowi zatwierdzenia i rejestracji w rejestrze prowadzonym przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Właściwy ze względu na siedzibę zakładu lub miejsce prowadzenia przez zakład działalności państwowy powiatowy inspektor sanitarny wydaje decyzje w sprawie zatwierdzenia oraz prowadzi rejestr zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Obowiązek zatwierdzenia zakładu wynika z art. 61 - 64 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r., poz. 1541 z późn. zm.). Zgodnie z art. 64 ust. 1 ww. ustawy podmiot działający na rynku spożywczym, przed podjęciem działalności związanej z produkcją lub obrotem żywnością, winien złożyć do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego wniosek o zatwierdzenie zakładu i wpis do rejestrów zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wniosek składa się w formie pisemnej, w terminie co najmniej 14 dni przed dniem rozpoczęcia planowanej działalności. Wzór wniosku dotyczącego rejestracji i zatwierdzania zakładów określony jest w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2007 r. w sprawie wzorów dokumentów dotyczących rejestracji i zatwierdzania zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 106, poz. 730).

Wnioski o zatwierdzenie dostępne są na stronach internetowych stacji sanitarno – epidemiologicznych (www.wsse.krakow.pl zakładka stacje powiatowe). Zatwierdzenie zakładu dokonywane jest na wniosek podmiotu oraz na podstawie kontroli zakładu przeprowadzonej przez pracowników terenowo właściwej stacji sanitarno – epidemiologicznej, w której sprawdzane jest spełnienie przez zakład wymagań higienicznych. Rozpoczęcie prowadzenia działalności jest możliwe dopiero po uzyskaniu zatwierdzenia, w drodze decyzji wydawanej przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

W przypadku zamiaru poszerzenia zakresu działalności w istniejącym obiekcie, należy złożyć wniosek o zatwierdzenie zakładu i o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Zgodnie z art. 59 ust. 1 ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r., poz. 1541 z późn. zm.) – podmioty działające na rynku spożywczym są obowiązane przestrzegać w zakładach wymagań higienicznych określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 852/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz. U. UE L 139 z 30 kwietnia 2004 r.). Wymagania sanitarno-higieniczne dla zakładów produkcji i obrotu żywnością zostały określone w załączniku nr II do rozporządzenia, w tym również wymagania dla transportu środków spożywczych.

Artykuł poradnikowy powstał dzięki życzliwości i pomocy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Krakowie.
 
UWAGA!
Szczegółowe pytania na temat prowadzenia działalności żywnościowo-żywieniowej należy kierować do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, miejscowo właściwego ze względu na lokalizację obiektu, który będzie sprawował bezpośredni nadzór nad prowadzoną działalnością.
FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.