FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu


Udziec wołowy- producent mazowieckie

 

Wołowina należy do mięs czerwonych, a jej walory smakowe znane są na całym świecie. Ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Różnorodność elementów wołowych pozyskanych z tuszy, daje możliwość przygotowania ciekawych potraw. Za mięsem wołowym przemawia również fakt, że według wielu specjalistów jest ono zdrowsze od wieprzowiny.

 

Jedną z najwartościowszych części mięsa wołowego jest udziec wołowy. Niezwykle soczysty, kruchy i aromatyczny. Pieczony lub smażony charakteryzuje się niesamowitym aromatem i smakiem, sprawdza się także podczas przygotowania dań gotowanych i duszonych. Dolna część udźca to zrazowa dolna. Jak już sama nazwa wskazuje doskonale nadaje się do przygotowywania zrazów.

 

Mazowiecka firma „TADEX” specjalizuje się w rozbiorze mięsa cielęcego i wołowego. Z tego zakładu rozbioru na rynek krajowy trafiają znakomite elementy mięsa wołowego. W ofercie firmy znajduje się m.in.: udziec wołowy, rostbef, antrykot, goleń i wiele innych. Firma TADEX otrzymała w 2011 r. certyfikat IFS, ponadto spełnia wszystkie obowiązujące przepisy i wymogi sanitarno - epidemiologiczne m. in. GMP, GHP, HACCP oraz weterynaryjne UE.

 

Zdjęcie pixabay.com

 

Producent „TADEX” Tadeusz Wiśniewski

 

telefon: 29 743 79 80, e-mail: handel-tadex@tadex.org, www: tadex.oit.pl