Amerykański przemysł drobiarski opowiadał się zawsze zdecydowanie za liberalizacją handlu rolnego USA. Jednak w przypadku negocjacji z UE Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowo- Inwestycyjnego, jest znacznie mniej entuzjastyczny.
Amerykanie obawiają się kontynuacji przez UE nadmiernej ochrony wewnętrznego rynku drobiarskiego, w szczególności w postaci technicznych barier w handlu, co osłabia konkurencyjność produktów z USA. Ich zdaniem, nowa umowa handlowa z UE będzie musiała zapewnić znaczący dostęp do rynku unijnego dla drobiu z USA. Amerykańskie stowarzyszenia branżowe oczekują głównie eliminacji barier pozataryfowych UE w ramach przyszłego Partnerstwa. Bez zapewnienia takich preferencji, będą kwestionowały poparcie dla umowy, jej zawarcie nie będzie leżało bowiem w interesie krajowego przemysłu drobiarskiego.
UE jest bardzo atrakcyjnym rynkiem zbytu dla drobiu z USA. W ostatnich latach Unia importowała z krajów trzecich drób o wartości 1,6-1,9 mld USD rocznie, z czego 60% pochodziło z Brazylii. Analitycy szacują, że UE może sprowadzać z USA drób o wartości 600 mln USD rocznie. W dłuższej perspektywie czasu potencjał rynku unijnego jest znacznie wyższy, gdyż spożycie drobiu na jednego mieszkańca UE wynosi zaledwie 18 kg rocznie, podczas gdy w Brazylii i USA sięga 44 kg. Negocjacje pomiędzy UE a USA w ramach Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowo- Inwestycyjnego mają oficjalnie rozpocząć się w pod koniec czerwca br.
Źródło: FAMMU/FAPA na podst. World Poultry