Według najnowszych prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), w 2013 r. światowa produkcja drobiu wzrośnie o 1,8% do 106,4 mln ton. Dynamika wzrostu produkcji ulegnie ponownie obniżeniu (2,2-2,3% w ostatnich 2 latach), głównie ze względu na wysokie koszty pasz. W dalszej części roku ceny komponentów paszowych powinny jednak zniżkować, co będzie sprzyjało producentom.
Odmiennie niż w przypadku wołowiny i wieprzowiny, wzrost poziomu wytwarzania spodziewany jest zarówno w krajach rozwijających się, jak i rozwiniętych. Ważnym czynnikiem wzrostu produkcji pozostają konkurencyjne ceny drobiu wobec innych gatunków mięsa. Chiny, obecnie drugi w skali globu producent drobiu, doświadczają w tym roku problemów związanych z przymusowym ubojem i ograniczeniami sprzedaży detalicznej po epidemii ptasiej grypy H7N9 w marcu br. Zmniejszyło się ponadto zaufanie konsumentów wobec mięsa drobiowego i obniżył popyt. W związku z powyższym, chińska produkcja pozostanie prawdopodobnie na poziomie z roku ubiegłego, natomiast wcześniej prognozowano 2,6% wzrost.
W Stanach Zjednoczonych przewidywane jest 1,6% zwiększenie poziomu wytwarzania, dzięki wzrostowi cen żywca i redukcji cen pasz. Wzrosty produkcji spodziewane są w tym roku również m.in. w UE (+1,5%), Brazylii (+1,8%), Rosji (+3,2%) i Indiach (+7,3%). W grupie 20 największych światowych producentów, nieznaczny spadek produkcji prognozowany jest jedynie w Japonii (-0,7%), z uwagi na nadpodaż i spadek cen po wzroście zapasów w roku ubiegłym. Mięso drobiu stanowi największy udział w handlu mięsem ogółem (ok. 45%). Pomimo podwojenia poziomu sprzedaży drobiu w ciągu ostatniej dekady, dynamika wzrostu spowolniła począwszy od 2010 r. W 2013 r. spodziewane jest dalsze osłabienie wzrostu eksportu (+1,5% do 13,3 mln ton).
Region Azji, który jest największym importerem mięsa drobiowego, zwiększy zakupy o 0,6%, w tym m.in. Arabia Saudyjska, Wietnam, Irak, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kazachstan. Przywóz ograniczą natomiast Japonia i Korea Płd. z uwagi na nadpodaż, a także Chiny ze względu na niższy wzrost spożycia. Znacznie wzrośnie import drobiu ze strony krajów afrykańskich (+6%), w tym m.in. RPA, Angoli, Beninu, Ghany i Egiptu, gdzie wzrost dochodów sprzyja większemu zapotrzebowaniu. Rosja zwiększy w tym roku zakupy umiarkowanie (+1%), głównie z uwagi na wzrost produkcji krajowej oraz umowy handlowe z Ukrainą i Białorusią. Wyższa tegoroczna produkcja w UE spowoduje ograniczenie importu przez to ugrupowanie o 2,3%.
Wśród największych światowych eksporterów mięsa drobiowego (Brazylia, USA i Chiny), stanowiących łącznie niemal trzy czwarte globalnej sprzedaży, skala wzrostu wywozu w ostatnich latach jest nieznaczna. Większe dynamiki wzrostu odnotowują natomiast inni eksporterzy, m.in. Tajlandia, Chiny, Argentyna, Turcja, Chile, Ukraina i Białoruś. Tendencja ta wystąpi prawdopodobnie również w 2013 r., z wyjątkiem Chin, które zmniejszą sprzedaż o ok. 9%. Wzrosną znacznie dostawy tajskiego drobiu do UE, dzięki konkurencyjnym cenom oraz zniesieniu przez UE w 2012 r. zakazu importu świeżego mięsa drobiu z Tajlandii. Turcja zwiększy sprzedaż o ponad 15% ze względu na wyższy popyt regionalny, głównie ze strony Iraku. W Argentynie 10% wzrostowi eksportu, głównie w obrębie regionu (Wenezuela, Chile), sprzyjać będą inwestycje i wsparcie rządu.
Źródło: FAMMU/FAPA na podst. FAO