W 8-11 listopada br. pojawiły się pierwsze ogniska ptasiej grypy podtypu H5N8 u drobiu w Niemczech i Austrii, a także kolejne przypadki na Węgrzech. W związku z tym, w dn. 17 listopada br. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano decyzje wykonawcze Komisji (UE) nr 2016/2010, 2016/2011
i 2016/2012 z dn. 16 listopada br. dotyczące niektórych środków ochronnych w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 na Węgrzech, w Niemczech i Austrii. Ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone, na których mają zastosowanie środki zwalczania w zakresie zdrowia zwierząt ustanowione w dyrektywie 2005/94/WE. Powyższe decyzje stosuje się do dn. 31 grudnia 2016 r.
Ten sam wirus H5N8 wystąpił również ostatnio u dzikich ptaków w innych państwach – w Polsce, Holandii, Danii, Chorwacji, Szwajcarii i Izraelu. W ciągu następnych kilku tygodni przewiduje się pojawienie się kolejnych ognisk ptasiej grypy w Europie, co ma związek z migracją dzikiego ptactwa do Afryki. W Danii i Holandii wydano nakaz utrzymywania drobiu w zamkniętych pomieszczeniach, co ma zapobiec przenoszeniu się wirusa od dzikich ptaków. Zastosowanie takiego rozwiązania rozważają także Niemcy. Tymczasem kilka krajów trzecich – Japonia, Korea Płd., RPA oraz Bośnia i Hercegowina, wprowadziło już restrykcje importowe wobec niemieckiego drobiu z powodu ptasiej grypy. Ukraina zawiesiła import drobiu z Austrii.
Źródło: FAMMU/FAPA