FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu

Czy można wędzić wędliny w sklepie, produkować sałatki, rolady ?

fot.pixabay

Coraz popularniejsze jest dostarczanie klientom jak najświeższych produktów, ograniczając skomplikowany i długi łańcuch dostaw. W wielu miejscach konsumenci mogą kupować sałatki, rolady, steki, kurczaki, a nawet wędliny wytwarzane bezpośrednio w sklepie. Tego typu działalność jest z całą pewnością przyszłościowa, bo wiele analiz i badań wskazuje na to, że trend ten będzie się rozwijał. Warto więc wziąć pod uwagę prowadzenie produkcji w tym zakresie, gdyż może znacząco przyczynić się do zwiększenia marży i przyciągnąć nowych klientów. Co na to przepisy ?

Jeśli chodzi o stronę prawną, to teoretycznie istnieje możliwość prowadzenia takiej aktywności. Wymaga to złożenia do właściwego PPIS wniosku o zatwierdzenie lub poszerzenie obszaru działalności. Po złożeniu stosownych dokumentów przeprowadzona będzie kontrola sanitarna, podczas której sprawdzone zostanie spełnienie, wymagań sanitarnych. Prowadzenie takiego przedsięwzięcia dopuszczalne jest w zakresie określonym w definicji „handlu detalicznego” w art. 3 pkt 7 rozporządzenia (WE) nr 178/2002, gdzie pod pojęciem ,,handel detaliczny” należy rozumieć: „obsługę i/lub przetwarzanie żywności i jej przechowywanie w punkcie sprzedaży, lub w punkcie dostaw dla konsumenta finalnego; określenie to obejmuje terminale dystrybucyjne, działalność cateringową, stołówki zakładowe, catering instytucjonalny, restauracje i podobne działania związane z usługami żywnościowymi, sklepy, centra dystrybucji w supermarketach i hurtownie”. Dla przygotowywanych produktów należy również ustalić „termin trwałości” oraz prawidłowo je oznakować.

Ponadto w świetle art. 17 ust. 1 Rozporządzenia (WE) Nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującego Europejski Urząd ds. bezpieczeństwa żywności oraz ustanawiającego procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności, pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywności na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji, ponosi podmiot działający na rynku spożywczym.

 

Artykuł poradnikowy powstał we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Krakowie.
 
UWAGA!
Szczegółowe pytania na temat prowadzenia działalności żywnościowo-żywieniowej należy kierować do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, miejscowo właściwego ze względu na lokalizację obiektu, który będzie sprawował bezpośredni nadzór nad prowadzoną działalnością.
FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.