FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polscei na świecie
Portal o rynku mięsa i wędlin
[zamknij] Szanowni Państwo, informujemy iż Translator Google może zniekształcać oryginalny tekst i powodować błędy komunikacyjne. W przypadku pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 pod numerem tel. 694 760 702 lub mailowo biuro@firmymiesne.pl

Partner główny portalu

Kurczak czy indyk ?

Kurczak czy indyk: który rodzaj mięsa wybrać?

 

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykładamy do tego, co jemy. Białe mięso niezaprzeczalnie stanowi podstawę większości diet. Różnorodność drobiu sprawia, że wiele osób zastanawia się nad tym, czy lepiej sięgać po kurczaka, czy jednak wybrać indyka. Pojawia się również szereg pytań związanych z tym, który gatunek białego mięsa będzie zdrowszy. Mamy nadzieję, że wskazane przez nas informacje rozwieją większość wątpliwości.

 

Kura: jej historia i wartości odżywcze

 

Powszechnie wskazuje się, że udomowienie kury miało miejsce w Indiach w III tysiącleciu przed naszą erą, jednak jej popularność dosyć szybko, przeniosła się również w inne zakątki świata. Kiedy zawitała do Polski? Na naszych ziemiach kury hodowano już około 500 przed naszą erą, jednak ich wygląd nieco różnił się od tego, który znamy z czasów współczesnych. Miały lepiej rozwinięte skrzydła, a wyglądem przypominały dzisiejsze kury bezrasowe.

 

Obecnie kurczaki hoduje się na dużą skalę, ponieważ jest to o wiele bardziej opłacalne, aniżeli w przypadku innych mięs. Ze względu na swoją małą zawartość kalorii, bardzo często stanowią podstawę diety niskokalorycznej. Białe mięso zawiera największą ilość dobrze przyswajalnego białka, dlatego polecane jest osobom regularnie uprawiającym sport. Warto również wspomnieć, że dostarcza nam wiele witamin z grupy B oraz żelaza, potasu oraz magnezu.

 

Czas na indyka

 

Indyk to z pewnością największy konkurent kurczaka, który w ostatnich lata cieszy się większą popularnością. Ten największy ptak domowy pochodzi z Ameryki Północnej, w której nadal stanowi ważny składnik zdrowej diety. Na naszych ziemiach pojawił się stosunkowo późno, bo około XVII wieku.

 

Ze względu na to, że indyki są bardziej wymagającymi zwierzętami, niż kurczaki ich hodowla jest bardziej zaawansowana, co niewątpliwe przekłada się na większą cenę tego mięsa oraz lepszą jakość. Chociaż zawieraj niewiele tłuszczu, są świetnym źródłem kwasów omega-3 oraz omega-6. Potas, żelazo i cynk, to tylko jedne z wielu wartościowych minerałów, które znajdziemy w indyku.

 

Indyk i kurczak to rodzaje mięsa, które warto wprowadzić do codziennej diety, szczególnie jeżeli zależy nam na ograniczeniu kaloryczności potraw.


Autor: Materiał portal FirmyMiesne.pl

FirmyMiesne - portal informacyjno - handlowy o rynku mięsa i wędlin w Polsce i na świecie

Drogi Użytkowniku!

Wchodząc na stronę portalu FirmyMiesne.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i dane dotyczące aktywności lub urządzeń użytkownika. Przetwarzamy Twoje dane także w przypadku gdy: rejestrujesz się na portalu FirmyMiesne.pl, chcesz dodać ogłoszenie do Giełdy Mięsnej lub chcesz zamówić usługi online. W przypadku gdy dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, są traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administrator danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania znajdziesz w Polityce Prywatności klikając tutaj. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci prawo do poprawienia danych, ograniczenia przetwarzania, żądania usunięcia danych, przeniesienia danych. Szanujemy Twoja decyzję. Jeśli masz zastrzeżenia w tej kwestii wyślij nam informację na adres biuro@firmymiesne.pl

Proszę kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług portalu FirmyMiesne.pl, w tym ze stron internetowych i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "komputerowej", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach Cookiem. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.