Kaczka czy gęś: dania przodków w nowych odsłonach
Coraz więcej restauracji decyduje się na to, aby powrócić do przepisów naszych przodków. Zarówno kaczka, jak i gęś, stanowią podstawę kuchni staropolskiej, którą ceni wielu znamienitych szefów kuchni. Nie dziwi więc, że trend ten, przeniósł się również do naszych domów. Chociaż oba te rodzaje mięsa wyróżnia jakość i wyjątkowy smak, to warto nadmienić, że posiadają pewne różnice, które wskazujemy poniżej.
Kaczka domowa i jej historia
Na naszych talerzach najczęściej pojawia się kaczka domowa, która stanowi krzyżówkę kaczki chińskiej oraz piżmówek. Nie ma konkretnych dowodów na to, w których czasach dokładnie pojawiła się w kuchni, jednak nieformalnie mówi się o tym, że w południowych Chinach znana jest już od ponad 2000 lat. Ciekawostką jest jednak to, że współcześnie możemy wyróżnić ponad 300 ras hodowlanych kaczek.
Mięso z kaczki z pewnością cechuje większa kaloryczność, aniżeli w przypadku kurczaka lub indyka. Duża ilość białka oraz wysoka koncentracja tłuszczu sprawia, że dania oparte na tym składniku mogą być ciężkostrawne. Z tego względu w przypadku diety, zaleca się przygotowanie np. piersi z kaczki bez skóry, która posiada o wiele mniej kalorii i jest bogata w różne witamin z grupy B i A.
Gęś na talerzu
Ten rodzaj mięsa z pewnością nie należy obecnie do najpopularniejszego, jednak ceniony jest przez wielu szefów kuchni. Wskazuje się, że debiut kulinarny gęsi, miał miejsce jeszcze w starożytnym Egipcie.
Mięso z gęsi uznawane jest za najbardziej kaloryczne, ponieważ w 100 g może mieć około 400 kcal, co stanowi o ponad 270 kcal więcej, niż u indyka. W porównaniu z innymi gatunkami mięs ma jednak o wiele korzystniejsze składniki tłuszczów. Posiada dużo kwasów jedno- i wielonienasyconych, które pozytywnie wpływają na pracę naszego serca.
Zarówno dania z kaczki, jak i gęsi nie należą do najmniej kalorycznych, jednak ich niepowtarzalny smak sprawia, że często stanowią podstawę bulionów i sosów. Bardzo często możemy spotkać pieczone dania oparte na tych dwóch mięsach, których receptury wywodzą się od Słowian.