Od maja 2016 r., po ponad dwóch latach spadku, notowany jest wzrost cen detalicznych mięsa czerwonego i przetworów. W listopadzie 2016 r., w odniesieniu do notowań sprzed roku, najbardziej wzrosły ceny mięsa wieprzowego (o 6,5%). Był to efekt malejącej podaży żywca wieprzowego, przy rosnącym eksporcie i malejącym imporcie. W tym czasie mięso wołowe podrożało o 0,7%. Wpływ na to miały obniżki krajowych cen skupu, spadek cen żywca wołowego w UE oraz niski poziom krajowej konsumpcji wołowiny. Jednocześnie w wyniku większej krajowej produkcji mięsa drobiowego, jego ceny detaliczne obniżyły się o 3,5% w porównaniu z listopadem 2015 r.
Przewiduje się, że do końca 2016 r. ceny detaliczne mięsa wieprzowego będą wykazywały dalszy wzrost w wyniku ograniczonej krajowej podaży mięsa. Mniejsza krajowa produkcja przyczyni się także do wzrostu cen detalicznych wołowiny. Ceny detaliczne mięsa drobiowego mogą natomiast nadal maleć w wyniku przewidywanego znacznego wzrostu produkcji.
W 2016 r. kontynuowany jest wzrostowy trend spożycia artykułów mięsnych. Jest on przede wszystkim efektem rosnącego spożycia drobiu. IERiGŻ – PIB szacuje, że w 2016 r. konsumpcja drobiu osiągnie poziom 28,5 kg na mieszkańca, tj. o 5,2% wyższy w porównaniu z rokiem poprzednim. Spożycie mięsa wieprzowego zmaleje do 41 kg na mieszkańca (z 41,4 kg w 2015 r.), a spożycie wołowiny wzrośnie do 1,3 kg na mieszkańca (z 1,2 kg w 2015 r.). W rezultacie całkowite spożycie mięsa i podrobów w 2016 r. będzie o 1 kg wyższe i wyniesie 76 kg na mieszkańca.
Źródło: ARR